Je potrat zabití? Diskusi znovu otevřela lidovecká předloha zákona.
Téměř úplný zákaz potratů předpokládá lidovecká předloha zákona, kterou poslanci projednávali v prvním čtení. Právě tento návrh zákona vyvolává bouřlivou diskusi. Předkladatelé zákona tvrdí, že stávající zákon, který potraty umožňuje, je v hrubém rozporu s českou ústavou. Ta zaručuje každému člověku právo na život - tudíž i nenarozenému dítěti. Druhá strana jen kroutí nad argumenty křesťanských demokratů hlavou. Podle nich má právo na přerušení těhotenství každá matka. Nový zákon chce omezovat svobodu, kterou právě zaručuje ústava.
Na přerušení těhotenství jsou v podstatě dva názory. Jednoduše řečeno: jedni tvrdí, že potrat je zabití, a lze ho připustit pouze v případě, že je velmi vážně ohrožen život matky. Druhý postoj tvrdí, že svoboda matky rozhodnout se, zda na svět přivede dítě, je nedotknutelná. Odpůrci navrženého zákona přidávají i další většinou praktické argumenty. Například, že zákazem potratů by se stejně nic nevyřešilo, protože by si ženy našli jinou cestu. Je stále mnoho zemí, kde jsou potraty povolené a kam by ženy cestovaly, aby se plodu zbavily. Jeden z hlavních předkladatelů normy Jiří Karas doufá, že debata kolem potratů bude věcná. Podle něj se už do této roviny posunula i dosud velmi emotivní veřejná polemika:
"Dnes už u nás neexistuje někdo, kdo by tvrdil, že potrat je něco dobrého a správného. Pouze se lišíme v pohledu na to, jak potratům zabránit. Jak zabránit potratům, aby nepřibývaly, ale ubývaly, respektive, aby tu nebyly žádné. O tom bude diskuse ve sněmovně."
S podporou návrhu mají poslanci ostatních stran většinou problémy. Například poslankyně ODS Eva Dundáčková je rozhodně proti:
"Kdyby se počet potratů snížil na minimum, tak by to byl ideální stav. Ale na druhou stranu si myslím, že je to natolik důležité rozhodnutí každé ženy, která si ho nese celý život. Nese za něj odpovědnost i psychické následky. Je zapotřebí jí tu možnost rozhodnout se ponechat."
S návrhem zákona nesouhlasí i prezident České lékařské akademie Cyril Höschl. Důvodné potraty v počátku těhotenství podle něj zabitím lidského jedince nejsou.
"Jestliže jsou důvody pádné, zdravotní, etické a doba, kdy k ukončení těhotenství dochází, je časná, tedy v první trimestru těhotenství, pak bych o zabití rozhodně nemluvil. To jsou emočně nabité termíny, které mají za úkol vyvolávat děs a strach. A to není v této situaci na místě."
Potratů v České republice ubývá. "Mladé ženy dnes raději berou antikoncepční pilulky," vysvětluje dlouhodobý trend socioložka Dana Hamplová. Potratů bylo loni nejméně od roku 1958, kdy bylo umělé přerušení těhotenství povoleno. Ještě před patnácti lety bylo potratů třikrát víc než nyní: a to dvanáct na každých tisíc obyvatel.