Pražská zoo láme rekordy v návštěvnosti

Foto: ČTK

Pražská zoo letos láme všechny rekordy v návštěvnosti. Již se vzpamatovala z povodní, které ji postihly před dvěma lety. Mnohým se dodnes vybavují vzpomínky na zaplavenou dolní část zahrady, uhynulého slona, hrošice, či lachtana Gastona, který nepřežil svoji odvážnou plavbu do Německa.

Foto: ČTK
Pražská zoo letos láme všechny rekordy v návštěvnosti. Již se vzpamatovala z povodní, které ji postihly před dvěma lety. Mnohým se dodnes vybavují vzpomínky na zaplavenou dolní část zahrady, uhynulého slona, hrošice, či lachtana Gastona, který nepřežil svoji odvážnou plavbu do Německa. Jak uvádí ředitel Zoologické zahrady Petr Fejk, letos by měla být obnova dokončena.

"V podstatě jsme každý měsíc od začátku roku otevřeli novou expozici nebo nový pavilon. Třeba pavilon Afrika zblízka, pavilon Sečuán, pavilon tučňáků, novou expozici gepardů, plameňáků. Lidi vědí, že teď otevíráme jednu expozici za druhou, že v podstatě budujeme novou zoo a myslím si, že v tom je ta sezóna výjimečná a odpovídá tomu i výjimečnost té návštěvnosti."

Povodeň způsobila pražské zoo škody za 250 milionů korun. Od pražského magistrátu, pojišťovny a dárců ale nakonec získala o 150 milionů více. Povodeň tak zahradě paradoxně pomohla, tolik nových staveb by jinak nikdy nepostavila.

"Myslím si, že tak 2 až 3 měsíce po povodni se opravdu lámal chleba a my jsme byli na pokraji rozhodnutí, co vůbec se zahradou dál. Jestli náhodou neskončí s nějakým základním omezením nebo jako živořící organizace. Naštěstí ty peníze se díky pojistnému plnění, díky obrovské vlně podpory veřejnosti i magistrátu podařilo dát dohromady a to dokonce v takové míře, že my nejenom dáváme zahradu do původního stavu, ale věci, které děláme nově se snažíme dělat s co nejlepšími nároky a požadavky na expozice 21. století."

Foto: ČTK
A právě nové pavilony, které se otevírají jako na běžícím pásu, lákají množství návštěvníků. Normálně přichází půlmiliontý návštěvník v průběhu září, někdy dokonce až v říjnu. Letos s dvouměsíčním předstihem a čekala na něj projížďka na slonu či krmení zvířat.

Vrcholem obnovy pražské zoo bude v září otevření pavilonu Indonéské džungle. Jedná se o největší projekt v historii českých zoo, který stál 185 milionů korun.

"Je to pavilon, který je úplně jinak pojat. Snaží se dokonale imitovat autentické prostředí indonéské džungle. Ta zvířata musíte hledat, různě na ně narážíte. Bude tam 30 stupňů tepla, stoprocentní vlhkost, třeba i tropické lijáky a zvířata budou vystavena tak blízko, že se vám až bude tajit dech. Dokonce budou některá pobíhat přímo pod vašima nohama. Na návštěvníky čeká v tom pavilonu nezapomenutelný zážitek."

Jak dodal Petr Fejk, v nejpostiženější části zahrady pak bude do zimy vybudován Vodní svět s opičími ostrovy, pelikány, plameňáky. V tomto vodou ohroženém místě nesmí být žádné velké objekty ani zvířata, která by se obtížně evakuovala. Zahrada chce do budoucna získat i vzácná zvířata - například pár vzácných varanů komodských. Pro zoo by je měl od indonéské prezidentky převzít český prezident Václav Klaus. Česko je totiž zemí zoologických zahrad. V porovnání s ostatními státy Evropy je v počtu zoo mezi prvními a v zoo žije na 17 tisíc exemplářů zvířat.