Spor mezi nejvyšší státní zástupkyní a ministrem spravedlnosti vrcholí
Spory mezi nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou a ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem vrcholí a několik dnů plní stránky novin. Za případem vydání katarského prince Sáního a stíháním exministra Mlynáře se skrývá hlavní předmět sporu a to oddělení pravomoci výkonné a pravomoci soudní.
Celý spor začal jako slovní přestřelka, ale teď nabírá na síle. O co konkrétně jde? V prvém případě o trestní stíhání exministra informatiky Mlynáře. Zpráva o tom prosákla na veřejnost ještě dřív, než se to Mlynář dozvěděl úřední cestou. Obě instituce se teď přou o to, kdo informaci vyzradil. Druhý spor je závažnější. Loni v září zatkla policie člena katarské královské rodiny prince Sáního kvůli pohlavnímu zneužívání školaček mezi 12 až 15 lety. Ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl, že bude vydán do Kataru. Svůj krok vysvětlil tak, že vyšetřování komplikuje vztah mezi oběma zeměmi a kdyby měl v Kataru potíže nějaký Čech, bude bez problémů vydán do vlasti.
V celé kauze jde o to, zda ministr je, či není oprávněn bez předchozího návrhu soudu předat případ cizímu státu. Ministerstvo tvrdí, že ano, a odvolává se na výklad soudce Nejvyššího soudu Pavla Šámala. Podle něj je ministerstvu dána zákonem pravomoc předat trestní řízení jinému státu. Soudce Šámal nyní nechtěl případ komentovat s poukazem na to, že je zpolitizován. Soudkyně, která má Sáního případ na starosti, jeho vydání odmítla a případ míří k dalšímu projednávání.
"Dokonce ze strany ministerstva slyšíme, že oni budou chránit občany před tou libovůli a zvůlí justice, že tady dochází k nějakému uzurpování moci a dovolí si v průběhu konkrétní kauzy vyhrožovat, to není nic jiného než vyhrožování, kárným řízením za to, že soudkyně rozhodla, tak jak rozhodla,"uvedl k případu prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa. Do sporu se o víkendu vložil i premiér Jiří Paroubek, který chce analýzu, zda má pravdu nejvyšší státní zástupkyně Benešová, která tvrdí, že se ministr Němec snaží nezákonně ovlivnit obě kauzy.
"Výhrady, které měl k práci státních zástupců, byly výhrady v kauzách vysokých činovníků US - DEU. Tak nevím, jak to jinak nazvat,"
uvádí Benešová. Ministr spravedlnosti Pavel Němec ale v České televizi jakékoliv ovlivňování odmítl.
"V tuto chvíli nemám žádné informace o tom, že by docházelo k nějakému nátlaku."
Bývalá ministryně spravedlnosti, dnes předsedkyně sněmovního ústavně-právního výboru Vlasta Parkanová varovala před případným ukvapeným odvoláním Benešové. Podle ní by to mohlo ovlivnit její rozhodování při hlasování o důvěře vládě. Zatím má spor otevřený konec. Ministr Němec se s nejvyšší státní zástupkyní sejde, aby všechny sporné kauzy probrali.