Vít Bárta bude kandidovat na předsedu Věcí veřejných
Vlivný ministr dopravy Vít Bárta bude kandidovat na předsedu vládních Věcí veřejných. Dosud s oznámením váhal, i když ho k tomu někteří členové strany vyzývali. Po současném šéfovi a ministru vnitra Radku Johnovi je tak druhým politikem, který svoji kandidaturu oznámil.
"Je zjevné, že Vít Bárta má trochu jinou představu o politice strany, než má současný předseda Radek John. Díky tomu, že Vít Bárta je skutečným tvůrcem politické strany Věci veřejné, i díky názorovým disproporcím, které mezi nimi jsou, tak se dalo čekat, že se bude chtít pokusit převzít vedení strany. Spíše čekal na to, až bude navržen někým jiným."
Ve straně se hodně hovořilo o tom, že si část lidí stěžovala na jeho autoritativní styl, další část ho naopak vyzývala, aby kandidoval. Jaké je ve straně rozpoložení ohledně osoby Víta Bárty?
"To je poměrně těžké odhadnout. Mimo jiné na autoritativní styl řízení si někteří poslanci Věcí veřejných stěžovali i v případě Radka Johna, jakým způsobem jedná s poslaneckým klubem. Právě samotná volba ukáže nejlépe, jak to uvnitř Věcí veřejných lidé vnímají. Já se osobně domnívám, že šance, že bude Vít Bárta zvolen předsedou Věcí veřejných je poměrně vysoká, protože Radek John do značné míry je od počátku vnímán ve vedení strany trošku jako nechtěné dítě."
Kam chce Vít Bárta stranu směřovat a kam ji chce směřovat Radek John?
"Mě se zdá, že se Radek John poměrně ostře a hlavně dost často vymezuje vůči ostatním koaličním partnerům. Vít Bárta je podle mého názoru víc přesvědčen o tom, že Věci veřejné patří do této vládní koalice, že mají realizovat více méně pravicovou nebo středopravicovou politiku, i když navenek všichni hlavní politici této strany hovoří o tom, že Věci veřejné mají zůstat ve středu politického spektra, ale to je velmi obtížné, protože v tom středu se pohybují další politické strany. Myslím si, že Radek John, pokud prohraje, tak právě proto, že příliš často vyvolává konflikty ve vládní koalici, kdežto Vít Bárta se bude myslím soustředit spíše na to, aby se podařily prosadit některé zásadní změny, aby se Věci veřejné také mohly prezentovat jako spolutvůrci těch reforem. Samozřejmě může čas od času akcentovat nějaký sociální rozměr, tak aby Věci veřejné neztratily takové to poměrně radikální voličstvo, které je do té sněmovny asi i vyneslo."Nominace kandidátů na předsedu uzavře strana na konci března. Širší vedení strany - rada Věcí veřejných - pak ze seznamu kandidátů vybere šest jmen, mezi kterými budou moci straničtí příznivci vybírat v květnovém elektronickém hlasování. Jeho výsledky by měly být známy do 23. května. Předsedu strany pak bude muset ještě potvrdit celostátní konference Věcí veřejných. Politolog Jan Bureš se domnívá, že jakákoliv standardní politická strana nemůže být řízena způsobem, že členové rozhodují pouze po internetu.
"V každé politické straně musí být jasně vymezené kompetence, zodpovědnost volených funkcionářů a také tito funkcionáři musí mít prostor pro nějaké vlastní samostatné rozhodování. Já to vnímám tak, že toto by měl být krok, zejména budování krajské, okresní a místní sítě k tomu, aby se Věci veřejné staly standardní politickou stranou. Dlouhodobě si myslím, že s tím, že mají jistý mechanismus jakési internetovou strany, nemohou přežít."