Pokud premiér nenaplní koaliční smlouvu, Věci veřejné odejdou z vlády
Pokud premiér Nečas nenaplní koaliční smlouvu, Věci veřejné odejdou z vlády. Strana to uvádí v usnesení své konference, která potvrdila v čele strany staronového předsedu Radka Johna a jeho tým. Věci veřejné požadují také důstojné postavení v kabinetu, konec osobních útoků na své zástupce a naplnění protikorupční strategie. Radikální usnesení, podle kterého by měly Věci veřejné co nejdříve odejít do opozice, však konference neschválila.
"Mě i můj tým podpořilo výrazně přes 90 procent lidí. Já už nevím, jaký silnější mandát by mohl být. Mělo se volit veřejně, já jsem sám navrhl, aby to byl opravdu silný mandát, ať se udělá tajné hlasování."
I když Radek John označil svůj mandát za silný, podle politologa Petra Justa tomu neodpovídá podíl získaných hlasů ani volební účast registrovaných voličů VV. John totiž před konferencí nezískal ani nadpoloviční většinu těch, kteří se elektronického hlasování zúčastnili. Žádný předseda však podle Justa nebude po vítězství prohlašovat, že má mandát slabý. Politolog se domnívá, že John zůstane tváří nejmenší vládní strany a reálné rozhodovací pravomoci zůstanou jiným. Například v tisku se o bývalém ministru Vítu Bártovi běžně hovoří jako o neformálním lídrovi strany. Petr Just ještě před potvrzením volby v České televizi uvedl, že struktura kandidátů na předsedu strany byla zpočátku byla poměrně široká."Lidé kolem Víta Bárty zdůvodňovali a myslím si, že poměrně racionálně, proč by měl jít do volby předsedy Věcí veřejných. Určitě se objevovali a byli tady potenciálně další kandidáti, kteří by mohli tu funkci zastávat, ať už Vít Bárta nebo Karolína Peake, která je v současné době šéfkou stranického klubu a šéfkou ústavně právního výboru. Spekuluje se o ní jako o případné nástupkyni Radka Johna ve vládě."
Kromě Karolíny Peake zasednou v týmu Radka Johna lidé z krajů, neboť Věci veřejné chtějí svoji krajskou strukturu posílit. Místopředsedy se tak staly olomoucká poslankyně Dagmar Novotná či litvínovský starosta Milan Šťovíček. Toho do svého týmu chtěli všichni kandidáti na předsedu stranu. Vedení posílí i teplický zastupitel Tomáš Jarolím, který, jak vypátraly noviny, má za sebou hudební minulost v rockové kapele. Věnovat se chce hlavně boji proti korupci. Na konferenci však nezaznělo nic k personálnímu obsazení vlády. Věci veřejné zdůrazňovaly, že před středečním jednáním koaličních špiček nechtějí záležitosti vzkazovat přes média. Důstojným postavením straničtí představitelé chápou čtyři ministerstva, nyní mají dvě."Vyjednávání o personáliích bude až třetí v pořadí. První je otázka, zda zachovat tento koaliční formát, druhá jaké resorty a až ta třetí, kdo je obsadí,"
uvedla první místopředsedkyně Karolína Peake. Ministerské křeslo nemá z nového vedení nikdo. Exministr dopravy a hlavní vyjednavač Věcí Veřejných Vít Bárta to ale jako nevýhodu nebere.
"Svým způsobem je to posilování Věcí veřejných z hlediska svobody, co my můžeme a nemusíme prosazovat a chtít v rámci koaliční smlouvy. Ale naopak je to silné oslabení koalice. Je to určitě značná míra improvizace, značná míra provizoria, které v žádném případě nelze prodlužovat."Stále více se spekuluje o tom, že Věci veřejné budou po svých koaličních partnerech požadovat křeslo šéfa resortu spravedlnosti. Největší kandidátkou na funkci se jeví místopředsedkyně VV Karolína Peake. Post v současné době drží místopředseda ODS Jiří Pospíšil, který už dříve prohlásil, že je nepřijatelné, aby strana tento resort získala. Situace v koalici je velmi napjatá už několik týdnů. Zástupci nejmenší vládní strany premiéru Nečasovi připomínají slib z dubnové vládní krize, že v červnu v kabinetu udělá změny. Trvají rovněž na sociálně citlivých reformách; pokud nebudou v takovém duchu, podle vyjednavače VV Víta Bárty by strana kabinet opustila.