Začátek sčítání lidí, bytů a domů provázely problémy
Sčítání lidí, bytů a domů má problémy. Do některých domácností nedorazili sčítací komisaři, infolinky byly přetížené. Statistický úřad i pošta, jejíž zaměstnanci ve velké míře jako sčítací komisaři působí, se to snaží napravit.
"Nejsou to problémy, které by přímo ohrožovaly vlastní projekt, nicméně jsou to problémy, které bezpochyby ztěžují život lidem. V tak velkém projektu, na kterém participuje 10,5 milionu obyvatel země, se vždy nějaké problémy projeví, nicméně například současná situace kolem bezplatné informační linky je věc, kterou jsme zdaleka nepředpokládali."
uvedl místopředseda statistického úřadu Stanislav Drápal. Jen za úterý se na informační linku chtělo dovolat 60 tisíc lidí, ale operátoři jich stačili vyřídit jen 6,5 tisíce. Česká pošta a Český statistický úřad proto posílili počet komisařů i kapacitu infolinky. Česká pošta komisaře za pochybení trestat nebude, ale zvýší kontrolu.
"Je třeba si uvědomit, že sčítacích komisařů České pošty, kteří jsou v terénu, je zhruba deset tisíc a pokud jedno procento neplní své povinnosti tak, jak by mělo, tak už je to řádově sto sčítacích obvodů, což znamená několik tisíc lidí, kteří nejsou spokojeni. Jestliže my jako stát po lidech něco chceme, musíme také držet slovo z naší strany. Pokud se tam objeví úplně zbytečné problémy, tak je pochopitelné, že postoj lidí k této akci nebude příliš vstřícný."Komisař musí roznést všechny sčítací formuláře do 25. března. Vůbec poprvé je budou moci lidé vyplňovat prostřednictvím internetu. Statistici předpokládají, že to udělá více než třetina. Novinkou letošního sčítání lidu budou údaje o tom, kde lidé skutečně bydlí, bez ohledu na oficiálně hlášené místo trvalého bydliště. Tyto údaje pomohou při plánování rozvoje měst a obcí. Využití najdou i při evakuacích obyvatel, třeba při povodních či požárech, potvrzuje mluvčí projektu Ondřej Kubala:
"Když jedou hasiči k požáru, tak jsou už dopředu schopni díky datům ze sčítání zjistit, jestli je to panelový dům, kde je dvacet bytů nebo jestli je to malý rodinný domek, ale je třeba ze dřeva, takže má jinou odolnost než třeba panelový dům. Podle toho kolik kde žije lidí, hasičské záchranné sbory plánují kolik musí kde být hasičské techniky, kolik na jednotce musí být lidí a jaké mají být dojezdové časy do jednoho místa."
Jak dodal Ondřej Kubala, lidé přestávají bydlet na trvalém bydlišti. Zvlášť se to týká Prahy a Středočeského kraje. Sčítání tak přinese starostům řadu informací. Budou moci odhadnout, kolik tříd bude potřeba ve školách či jak naplánovat dopravu. Sčítání lidí tak přináší údaje, které nejde zjistit jiným způsobem. Důležité jsou třeba informace o kvalifikaci. Pokud se firma rozhoduje, že někde otevře svůj závod, měla by vědět, jestli tam najde potřebný počet kvalifikovaných zaměstnanců.
Letošní sčítání je podle Českého statistického úřadu výjimečné tím, že se sčítají všechny země Evropské unie v jeden rok. EU tak prý získá nástroj pro přerozdělování peněz. Sčítání lidu domů a bytů se koná v České republice jednou za deset let. Objevila se i varování, že by této akce někdo mohl zneužít. To se bohužel stalo v Plzni. Dvaadevadesátiletého seniora tam okradla podvodnice, která se vydávala za sčítací komisařku. Policie proto varuje lidi před podobnými podvodníky.