Senát pod vedením ČSSD stáhl zákon o třetím odboji
Senát pod vedením sociální demokracie stáhl ze sněmovny zákon, který měl ocenit protikomunistický odboj. Senát ho přitom už schválil ve svém předvolebním složení, kdy měla převahu pravice. Senátoři ODS a TOP 09 to označili za ostudné a bezprecedentní. Také Konfederace politických vězňů rozhodnutí Senátu odsoudila.
"Pouze by vedl k tomu, že by se účastníci protikomunistického odboje začali kastovat na ty s oficiálním potvrzením a na ty, kteří by se takového potvrzení nikdy nedočkali. Já si myslím, že podobné věci by poslanci měli přenechat historikům tak, aby zkoumali podíl jednotlivých lidí v minulých letech na pádu komunistického režimu, ale nemyslím si, že by to měl řešit nějaký konkrétní zákon."
S krokem Senátu jsou spokojeni i komunisté, za klub to potvrdil Pavel Kováčik.
"S tak mimořádně špatným, tak mimořádně ideologicky podbarveným návrhem jsem se v této sněmovně ještě nesetkali."Místopředseda senátu za ODS Přemysl Sobotka naopak označil rozhodnutí za ostudné a arogantní.
"Jsem opravdu zvědav, jak se sociální demokraté a část lidovců podívá do očí všem politickým vězňům ať už z 50. nebo 70. let."
Čtyři desítky historiků z ústavů Akademie věd, několika univerzit a dalších vědeckých pracovišť označily minulý týden návrh zákona "za krajně nedomyšlený". Podle historiků hrozí, že kvůli mlhavým a sporným kritériím nebudou rozhodovat skutečné zásluhy, ale libovůle státních úředníků, které zákon staví do role "morálních soudců". Řadu informací navíc nelze ověřit vzhledem k nepřístupnosti některých archivů.
Právě analýzou historiků odůvodnil zpětvzetí senátní předlohy bývalý disident a senátor ČSSD Jiří Dienstbier. Naopak rovněž bývalý disident a ministr obrany za ODS Alexandr Vondra označil stanovisko historiků za "cár papíru", neboť dějepisci v závěru své analýzy "přiznávají barvu, že jim jde především o peníze pro jejich bádání".
Jaký bude další osud zákona? Za své si ho vzali poslanci koaličních stran a předloží ho jako poslanecký návrh. Využijí k tomu senátní verzi, i když připouštějí, že nějakou změny budou. Podstatu - tedy vyjádření symbolické úcty státu účastníkům protikomunistického odboje, si prý ale zachová, uvedl poslanec ODS Jan Vidím.
"Máme tady postoj některých historiků, kteří uvádějí konkrétní momenty, kdy by zákon mohl přinést chaos a nejistotu do některých vztahů. Určitě se tímto názorem budeme zabývat. Ten zákon tady měl být už před dvaceti lety."
Ve sněmovně má vládní koalice většinu, takže může přehlasovat i případné veto Senátu. ČSSD podle prohlášení svého senátorského klubu připravuje návrh opatření, která by bojovníky za svobodu náležitě ocenila.