Co přinesou změny v ČSA?
O Českých aeroliniích se v poslední době mluví více než často - především v souvislosti s privatizací, o které se má rozhodnout asi za dva týdny. Hovoří se také o neshodách mezi vedením a o až dvoumiliardové ztrátě, která společnosti hrozí. V pondělí vyměnila mimořádná valná hromada ČSA polovinu z dvanáctičlenné dozorčí rady firmy.
"V zásadě jde o to, že ta firma potřebuje rychle restrukturalizovat a jsou nejrůznější tlaky na brzdění té restrukturalizace ať už ze strany odborů...ty obcházejí jednotlivé vládní úředníky, ministry atd. Všechno se zadrhává, takže to je můj důvod rezignace."
Zanedlouho po něm opustila svou funkci v dozorčí radě i chomutovská primátorka Ivana Řápková ODS. Jako důvod uvedla útoky politiků z řad ČSSD a odborářů na management a vedení společnosti, což podle ní může ohrozit prodej firmy. Kočárník i Řápková vidí původ kritické situace v chybách předchozího vedení firmy nynějšího volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka. Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka je ale odpovědnost Kočárníka a Řápkové za současnou situaci ČSA nesporná a jejich chování pokládá za skandální:
"Jak Ivan Kočárník, tak i paní Řápková jsou spjati s Občanskou demokratickou stranou. Mají za sebou velmi spornou politickou minulost. Myslím si, že Českým aeroliniím se velmi uleví, pokud tito lidé v té dozorčí radě nebudou."V dozorčí radě ČSA ovšem po pondělku nechybí jen Kočárník a Řápková, vyměněna byla celá polovina rady. Jejím předsedou se stal krizový manažer Václav Novák, který v minulosti vedl například společnost Vítkovice. Jaké kroky chystá?
"Během několika příštích dní se nová dozorčí rada a zejména samozřejmě já podíváme na konkrétní detailní kroky restrukturalizačního procesu. Je velmi pravděpodobné, že některé věci doznají změny. Nepočítejte s žádnými naprosto revolučními změnami, pakliže tam změny budou, budou odrážet stávající situaci společnosti."
Dozorčí rada se bude zabývat plánem, který připravilo vedení firmy v čele s Radomírem Lašákem - ten počítá s propuštěním více než 800 lidí, omezením řady linek a snížením mezd.
S návrhem nesouhlasí odboráři a v pondělí předložili ministru financí Eduardu Janotovi svůj vlastní plán, jak příštím roce ušetřit přes 900 milionů korun. Zahrnuje například pokles mezd zaměstnanců, propouštění nebo snížení nákladů v administrativě.
I jejich návrhem se bude rada zabývat. Prezident Českého sdružení dopravních pilotů Filip Gaspar k personální obměně rady uvedl:
"Očekávám změnu, protože vidím zájem tu situaci řešit, ať už ze strany ministerstva financí nebo ministerstva dopravy. Byl deklarován zájem jednat i ze strany nových členů dozorčí rady, tam já vidím tu změnu, my nevidíme zájem ze strany současného managementu. Určitě je to posun správným směrem."
V soutěži na privatizaci ČSA zbyl už jen jediný zájemce konsorcium Unimex - Travel Service, jakou částku za společnost nabídne, by mělo být jasné do konce září.