Peníze EU pomohou Česku zvýšit jistotu dodávek plynu
Česká republika získala na summitu EU 35 milionů eur, asi jednu miliardu korun, na vybudování dalších zásobníků zemního plynu v zemi. Stalo se tak při projednávání dotací na různé evropské energetické projekty. Právě usilování o dosažení vyšší plynové nezávislosti je jednou z priorit české vlády. Pokračuje Zdeněk Vališ.
Problémy s dodávkami plynu z Ruska, které postihly začátkem roku některé evropské země, jasně ukázaly, že je nutné hledat jiné zdroje a posilovat stávající kapacity. A je to právě Česko, které se snaží v tomto ohledu vyburcovat unii z jisté letargie. Proto také i na uplynulém summitu trvalo na tom, aby zase nespadl pod stůl například plán na výstavbu plynovodu Nabucco, který by měl přivést do Evropy plyn ze střední Asie. Podle náměstka ministra průmyslu Tomáše Hünera ale Česko jako předsednická země unie nebude házet klacky pod nohy ani projektům na plynovody South Stream nebo North Stream, ačkoli vedou přes ruské území a dopravovaly by hlavně ruský plyn. V této souvislosti je nutné zdůraznit, že v obou případech by trasy plynovodů obcházely území Ukrajiny či Běloruska.
„České předsednictví zastává názor, že jakýkoliv stream, ať je to South Stream, North Stream nebo Nabucco či jiné plynovody jsou alternativami, které je třeba v každém případě podporovat. Samozřejmě budeme rádi, když se bude rozhodovat podle stavu připravenosti těch projektů a jejich ekonomiky.“
Podporu Prahy mají ale i další plynové projekty. Pokud jde o zásobníky, Česko jich má zatím relativně dost. Stávající kapacity pojmou asi tři miliardy kubíků. Dvě třetiny z toho připadají na společnost RWE Transgas. Ta by své kapacity chtěla ještě rozšířit, takže by jí peníze z Evropské unie přišly vhod.
„Byli bychom samozřejmě rádi by část těchto peněz byla určena na naše plánované projekty, které chceme realizovat v příštích letech v České republice.“
Říká mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. A doplňuje.„Provedli jsme řadu geologických průzkumů v těch stávajících lokalitách a jsme připraveni rozšířit dva naše zásobníky asi o 700 – 800 milionů kubíků. To znamená, že by zásobníková kapacita v České republice mohla narůst v příštích letech až o třetinu.“
Firma RWE Transgas je připravena pustit se do realizace projektů během několika měsíců. Rozšíření stávajících zásobníků či výstavbu nových by prý bylo možné dokončit do tří let. Martin Chalupský přitom poukazuje na to, jak se právě plynové zásobníky osvědčily v letošní plynové krizi.
„Jedná se o poměrně zásadní rozšíření, zásadní investici. Zároveň je to zásadní příspěvek pro zajištění bezpečnosti dodávek zákazníkům v České republice. Je to získání elementární jistoty ve chvíli, kdy by docházelo k výpadkům dodávek ruského plynu. Zásobníky se nám v průběhu letošní lednové krize mimořádně osvědčily. Byli jsme schopni z nich saturovat dvě třetiny denní spotřeby v České republice. Proto je každé rozšíření získáním další jistoty, že budeme schopni překlenout jakékoliv krizové situace.“
Náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner míní, že do měsíce by se mělo rozhodnout, podle jakých pravidel se evropské peníze na plynové zásobníky budou v Česku rozdělovat.