Ukrajinsko-ruský plynový spor trápí Evropu
Plynové drama opět sužuje Evropu. Zdá se však, že nabralo větší rozměry, než si pamatujeme z tři roky staré krize. Přes ujišťování z konce minulého týdne, že spor o dodávky ruského plynu na Ukrajinu nenaruší zásobování třetích zemí, začal v pondělí ruský monopolní dodavatel Gazprom tok plynu snižovat.
I tyto možnosti ale mají své limity. Podle Jana Nehody z firmy RWE Transgas Net, která provozuje plynárenskou přepravní soustavu v Česku, by mohla nastat určitá rizika, kdyby došlo k úplnému zastavení dodávek ruského plynu nebo při déle trvajících mrazech. To by společnost musela přistoupit k omezení dodávek pro velkoodběratele. Přesto zatím všichni zainteresovaní věří, že vyřešení rusko-ukrajinského sporu je otázkou několika dnů a k regulacím nedojde.
Pokud by neutěšená situace trvala déle, mohlo by podle premiéra Mirka Topolánka dojít i na snahu o svolání summitu Ruska a Ukrajiny s delegací Evropské unie vedené českým předsednictvím. Není to podle však ještě aktuální. Topolánek hlavně odmítá dělat arbitra rusko-ukrajinského sporu:"Vstupovat přímo do toho sporu nám v důsledku nedostatku informací nepřísluší."Podle vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry delegace Evropské unie vedená českým ministrem sice mohla na Ukrajině navštívit dispečink a sledovat snížení dodávek na vstupu i výstupu ze země, "ale protože se nekonají žádné předávací protokoly a ty měřící stanice nejsou přímo na hranicích, tak v podstatě zatím my nemáme nástroje na to si ověřit, jak to přesně je. To je skutečně zodpovědnost na jedné straně Ruska jako zodpovědného dodavatele a na druhé straně Ukrajiny jako zodpovědné tranzitní země najít urychleně řešení."
K okamžitému obnovení dodávek zemního plynu do Evropy záhy Evropská unie vyzvala Rusko a Ukrajinu společným prohlášením českého předsednictví a Evropské komise.