Topolánkova mise by mohla otevřít plynové kohoutky
České předsednictví Evropské unii možná bude moci po dvou týdnech ve funkci slavit první velký úspěch – pokud díky kyjevsko-moskevské misi premiéra Mirka Topolánka skutečně přiteče ruský plyn na hranice Slovenska a tedy unie. V to však místo původně očekávaného pondělka lze doufat nejdříve v noci na středu. Jaké komplikace oddálily splnění víkendových dohod?
Po prohlášení, že Česko odmítá dělat arbitra rusko-ukrajinského sporu, se Mirek Topolánek jako premiér předsednické země unie přece jen odhodlal navštívit nejvyšší představitele Ruska a Ukrajiny, s nimiž přes víkend vyjednal dohodu o rozmístění monitorovací komise, která by dohlížela na transport plynu. Přesto byl Topolánek v neděli před polednem po návratu z východu v příslibech konkrétních termínů velice opatrný:
"Plyn poteče teprve tehdy, až ho Ruská federace pustí a ta je ochotna ho pustit poté, co budou rozmístěny monitorovací týmy Evropské komise na všech těch bodech, které jsou definovány v té dohodě. Pokud všechno půjde dobře, a tam ten kondicionál musíte slyšet, protože to my už neovlivníme, tak by během dnešního dopoledne mohly být rozmístěny ty týmy. Ale abych vám řekl datum, kdy první plyn ve Velkých Kapušanech vstoupí na slovenské území, tak taková vědma nejsem."Premiérova opatrnost se ukázala být oprávněnou, protože i přes nadšené televizní titulky oznamující podepsání dohod zainteresovanými stranami se v neděli večer ukázal nový zádrhel: Ukrajina k dohodám připojila své prohlášení, že žádný plyn nekradla a ruskému Gazpromu nic nedluží. Rusko, které zastavilo dodávky plynu právě kvůli obvinění Ukrajiny z neoprávněných odběrů a neplacení pohledávek, odmítlo takový dodatek akceptovat. Ukrajina tak musela znovu podepsat dohodnuté listiny a celý proces znamenal mnohahodinové zdržení.
"Očekáváme od ruské strany, že okamžitě odblokují zavřené kohoutky a obnoví dodávky plynu na Ukrajinu a tedy do Evropské unie, protože podmínky, které byly řečeny premiérem Putinem, byly plně splněny," prohlásil pak v pondělí ráno před schůzkou ministrů energetiky český ministr Martin Říman.Rusko sice platnost ukrajinského podpisu uznalo, nicméně trvalo na opětovném znovupodepsání dokumentů vlastními zástupci. Vzhledem k asi 36hodinové délce cesty ruského plynu na hranice Evropské unie ho tak zde ani při nejlepším vývoji nelze čekat dříve než ve středu brzy ráno. Přesto se českému předsednictví v pondělí dostalo za víkendovou misi pochvaly například v německém deníku Frankfurter Rundschau.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman zatím jako předsedající schůzky unijních ministrů energetiky slíbil "navrhovat urychlení některých kroků v rámci legislativy Evropské unie tak, abychom posílili míru energetické bezpečnosti, o které se doteď sice hodně mluvilo, ale teď jsme v situaci, kdy prostě musíme nalézt takové mechanizmy, které v případě nouze umožní, aby jednotlivé země navzájem spolu byly solidární tak, jak jsme třeba byli my, když jsme dokázali nalézt mechanizmus, jak pomoci Slovensku."