Česko šokoval útok na Londýn
Zanedlouho uplyne týden od teroristických útoků v Londýně a Británie stále sčítá své oběti. I když Česka se londýnský útok bezprostředně nedotkl, londýnská tragédie ovlivňuje i život Čechů. Policie totiž připravila stejná bezpečnostní opatření, jaká byla před dvěma roky, kdy teroristé z organizace Al Kajda odpálili nálože ve španělském Madridu. Více Jaromír Marek.
"Žádný dobrý cíl nemůže být dosažen násilím. Doufám, že toto posílí mezinárodní společenství, které nikdy nevzdá boj s nebezpečím, kterému čelíme."
Útok v centru Londýna odsoudili i čeští muslimové. Jménem Islámské nadace v Brně vyjádřili soucit a solidaritu s rodinami obětí. Podle prohlášení věří, že pachatelé útoků budou vypátráni, souzeni a potrestáni. Podobný názor má i Lukáš Lhoťan z Islámských novin."Tyto teroristické útoky jsou protiislámské a Evropa a evropští muslimové by se měli spojit v boji proti těmto teroristům."
Bezprostředně po útoku se sešla bezpečnostní rada státu, která přijala některá preventivní opatření. Ta shrnul premiér Paroubek. Podle něj ale neexistuje žádný důvod ke znepokojení českého obyvatelstva. Přesto bezpečnostní rada státu uložila některým resortům úkoly.
"Ministr zahraničí musí sledovat vývoj mezinárodní bezpečnostní situace a v případě potřeby poskytnout pomoc občanům ČR v případě jejich postižení touto událostí. V tuto chvíli nemáme informaci, že by někdo z českých občanů byl mezi mrtvými, zraněnými nebo pohřešovanými."
Podle odhadů mohlo být v Londýně mohlo v okamžiku teroristického útoku až 20 tisíc Čechů. První den se blízkým nebo zaměstnavatelům nepodařilo zastihnout 7 českých občanů, počet pohřešovaných Čechů klesl na jednu osobu, nicméně není pravděpodobné, že by se pohybovala kdekoliv poblíž explozí v metru a autobuse. A jaká je situace v Česku? Byť v rámci přijatých bezpečnostních opatření nebyla o pomoc požádána armáda, více policistů by mělo být na letištích, u elektráren či poblíž tratí železnice. Zostřený režim platí i v okolí sídla Radia Svobodná Evropa, obrněné transportéry, jako po 11. září 2001, se k budově ale už nevrátí. Jen v Praze je podle ministra Františka Bublana v pohotovosti o několik stovek policistů z pořádkových jednotek více než obvykle. Vlastní bezpečnostní zavedla i samotná Praha. Více ředitel Městské policie Vladimír Kotrouš.
"Městská policie posiluje službu především v metru a prostředcích městské hromadné dopravy, dohlížíme nad některými strategickými objekty, jako jsou vodárny nebo objekty hlavního města Prahy. Opatření platí do odvolání."Téměř patnáct set pražských strážníků je kvůli teroristickému útoku na Londýn v pohotovosti. Hlavní pozornost je věnována především pražskému metru, kde se objevily policejní hlídky. Více pražský primátor Pavel Bém.
"Policisté dávají pozor na všechny podezřelé osoby i na typická místa, kde by mohla být umístěna případně bomba. Opatření jsou zaměřena na monitoring odložených věcí. To je běžná agenda, která není ničím nová."
Přísná bezpečnostní opatření zavedla v těchto dnech společnost Pražské vodovody a kanalizace. Pod větší kontrolou má všechny své objekty, vysvětluje mluvčí společnosti Marcela Dvořáková:"Všechny objekty hlídá nepřetržitě bezpečnostní služba, důležité provozy jsou uzamčeny a úpravny jsou monitorovány systémem, který je napojen na velín s nepřetržitým provozem."
Zvýšená bezpečnostní opatření týkají i jaderné elektrárny v Dukovanech. V jejím okolí jsou posílené policejní hlídky. Ostraha uvnitř areálu je ale podle mluvčího elektrárny Petra Spilky zabezpečena standardním způsobem.
"Ochrana jaderné elektrárny je stejná, ať dojde ve světě j nějaké události nebo ne. Neměli jsme potřebu přijímat žádná speciální opatření, ty jsou stanovena obecně velmi přísně. Policie ale může zavést svá opatření, např. zvýšit počet hlídek. Na to my ale nemáme vliv. Víme ale, že se to děje."
Po několika dnech česká policie potvrdila, že spolupracuje s britskými úřady při hledání čtvrtečních teroristů. "Komunikace mezi policií a britskou stranou týkající se londýnských útoků probíhá, nebudeme ale samozřejmě upřesňovat, čeho se týká,"řekla mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. S informacemi o zapojení Čechů do vyšetřování v neděli přišel britský list The Observer. Podle něj se čeští kriminalisté účastnili "protiteroristického summitu" 36 policejních složek v Londýně. Česká oficiální místa ale informaci popřela.