Znalosti akvaristů ze Zoo Ostrava zachraňují jedinečné druhy na ostrově Sulawesi
Ostrov Sulawesi vyniká jedinečnou sladkovodní faunou. Ve starých vulkanických jezerech žijí desítky druhů ryb, krevet, plžů a krabů. Jedinečné druhy zachraňují i znalosti akvaristů ze Zoo Ostrava.
Druhy na ostrově Sulawesi nenajdete nikde jinde na světě. Některé nejsou ani vědecky popsány, a možná ani objeveny. Proto vznikl záchranný projekt Sulawesi Keepers, který se snaží eliminovat hrozby, a pomoci tak uchovat jedinečné sulaweské druhy pro budoucnost. A to jak chovem záložních populací v akváriích v lidské péči, tak aktivitami přímo na Sulawesi, kde se snaží zapojit místní obyvatele.
Cílem je zabránit vyhubení druhů
Zakladatelkou mezinárodní iniciativy Sulawesi Keepers je akvaristka Markéta Rejlková, která pracuje jako zooložka v Zoo Ostrava a které nebyl lhostejný osud drobných vodních živočichů, kteří se vyskytují pouze na jediném místě na Zemi. Touto iniciativou propojuje akvaristy, vědce, zoologické zahrady a další ochranářské organizace s místními komunitami na Sulawesi s cílem zabránit vyhubení druhů.
V ostravské zoo se mimo jiné věnuje i chovu několika zástupců sulaweských bezobratlých. „V roce 2022 jsme v chovatelském zázemí zoo vybudovali šest nových nádrží pro ohrožené druhy krevet, plžů a krabů ze Sulawesi. Chov těchto živočichů není jednoduchý, ale několik druhů už jsme získali a podařilo se nám je i odchovat," popisuje Markéta Rejlková.
Cílem výpravy je jezero Poso
Ostravská zooložka podnikla již několik cest přímo na Sulawesi. Cílem té poslední je jezero Poso. Žije v něm asi padesát endemických druhů ryb, plžů, krevet a krabů - všechny druhy ještě zdaleka nejsou popsány. „Budeme pracovat s vybranými studenty z pěti škol, které vezmeme na několik zajímavých míst na březích jezera a především do jezera. Studentům poskytneme šnorchlovací výbavu a budeme je učit pozorovat vodní tvory a poznávat je," popisuje zooložka.
Těmito aktivitami chtějí mladé lidi motivovat k fotografování a další dokumentaci zvířat i prostředí. Součástí terénní práce je i využívání podvodního dronu, který umožní prozkoumat hlubší vrstvy (až do 100 m) a pořizovat fotografie i videozáznamy. Dron umí také sbírat odpadky ze dna, vše dokumentovat a sdílet.
Během pobytu uspořádají akvaristé několik seminářů i pro širší okruh studentů a učitelů z místních škol. Podobné semináře se konaly už dříve online formou a zástupci několika škol projevili vážný zájem provozovat ve svých třídách akvárium s vybranými zástupci endemické fauny. „Do pěti škol potom akvárium slavnostně předáme. Náš místní partner už provozuje malé akva-muzeum, které navíc trochu rozšíříme a pomůžeme lépe využít jeho kapacity," dodává Markéta Rejlková.