V Bavorsku se bude učit česky. V příhraničí by mělo vzniknout šest dvojjazyčných škol

Kurz češtiny

Bavorsko chce prohloubit svůj sousedský vztah s Českem, a hodlá proto v příhraničí výrazně posílit výuku českého jazyka. V příštím školním roce proto vznikne šest německo-českých dvojjazyčných škol. S odkazem na vyjádření bavorského zemského ministerstva školství o tom informoval web rozhlasu Bayerischer Rundfunk.

„Šest pokračovacích škol v Dolním Bavorsku, Horních Francích a Horní Falci se stane majáky a centry bavorsko-českého přátelství,“ uvedlo v prohlášení bavorské ministerstvo školství.

Ilustrační foto: Alexander Schmidt,  PUNCTUM / BID

Záměr zřídit bilingvní školy v pohraničí oznámil  letos v červenci bavorský premiér Markus Söder při setkání s předsedou české vlády Petrem Fialou v Chamu. Mluvil tehdy o třech školách. Nakonec jich ale vznikne šest a jejich cílem bude propagovat sousední jazyk češtinu, prohlubovat mezikulturní dovednosti a umožnit pravidelné setkávání bavorských a českých studentů. Výratně by to také mělo přispět k rozšíření pracovní perspektivy v regionu pohraničí.

„Jazyky staví mosty k jiným zemím a kulturám a k srdcím lidí. Zejména v pohraničí lidé z Bavorska a České republiky cítí hluboké spojení. Naplňování a zachování bavorsko-českého přátelství je důležitým úkolem především pro mladé lidi. S našimi novými bilingvními školami otevíráme novou kapitolu ve spolupráci, která nezná hranice. Zároveň vysíláme v srdci Evropy jasný signál pro společné a interkulturní vzdělávání,“ uvedla k projektu bavorská ministryně školství Anna Stolzová.

Jako pokračovací škola se v bavorském školském systému označuje škola, do které žáci nastupují po absolvování prvních čtyř let školní docházky. Jde o takzvané střední školy, reálné školy či gymnázia, v českém prostředí by to odpovídalo zhruba druhému stupni základní školy či prvním stupňům osmiletého gymnázia.

Zmiňované tři bavorské okresy sousedí s Karlovarským, Plzeňským a Jihočeským krajem. Nejvíce dvojjazyčných škol má být v Horní Falci, a to konkrétně ve Vohenestraussu, Waldsassenu, Oberviechtachu a Chamu. V posledních dvou jmenovaných městech jde o gymnázia. V Dolním Bavorsku se žáci budou učit česky v Hauzenbergu a v Horních Francích ve Wunsiedelu.

Nové profilové školy budou nejprve zaměřeny na rozvoj znalostí českého jazyka a prohloubení dovedností v oblasti interkulturní komunikace. Od školního roku 2025/26 budou již vyučovat bilingvně v českém a německém jazyce.

Čeština je v současnosti v řadě bavorských škol druhého stupně nabízena jako druhý volitelný cizí jazyk. Podle statistiky bavorské vlády z konce roku 2022 bylo ve školním roce 2021/2022 čeština v nabídce cizích jazyků 17 reálných škol v pohraničí. V roce 2023 se poprvé v dějinách Bavorska konala na gymnáziu v Mnichově maturitní zkouška z češtiny jako cizího jazyka.

Autor: Katarína Brezovská | Zdroj: MZV ČR
klíčové slovo:
spustit audio