Číhošťský zázrak ani po 75 letech nemá vysvětlení. StB kvůli němu brutálně umučila faráře Josefa Toufara
Záhadný úkaz z 11. prosince roku 1949, ke kterému došlo během kázání faráře Josefa Toufara v kostele ve vsi Číhošť na Vysočině, se stal pro komunistickou tajnou bezpečnost záminkou k likvidaci oblíbeného pátera a odstartování teroru vůči církvi.
Venkovský farář Josef Toufar před Vánoci devětačtyřicátého roku končil své adventní kázání v malém číhošťském kostele, když se za ním několikrát pohnul dřevěný půlmetrový kříž na hlavním oltáři. Tento záhadný úkaz sledovalo 20 svědků, sám Toufar ale pohyb neviděl. Teprve druhý den se Toufar od dojatého kováře Pospíšila dozvěděl, co se za ním během jeho dopolední bohoslužby odehrálo. Kovář se přitom s přesvědčením, že šlo o zázrak, rozplakal. Krátce poté začali do malé obce ve středu České republiky proudit věřící z celého Československa.
Brutální mučení kněze Toufara
Případu se začala věnovat Státní bezpečnost. Kněze, kterého po únoru 1948 poslali do Čihoště komunisté z jiné farnosti, obvinila, že „zázrak“ zinscenoval. Měsíc byl Josef Toufar vystaven neuvěřitelně krutému mučení, kterému 25. února 1950 podlehl. K plánovanému monstrprocesu nedošlo, ale komunisté zneužili záhadnou událost k diskreditaci církve, v níž spatřovali překážku na cestě ke kolektivizaci venkova. O údajném spiknutí nechal režim natočit i jednu epizodu silně propagandistického, ale ve své době oblíbeného seriálu 30 případů majora Zemana.
Soud očistil faráře až po 75 letech
Josef Toufar byl v tajnosti pochován do společného hrobu v pražských Ďáblicích, příbuzným jeho smrt oznámili až v roce 1954. V listopadu 2014 byly exhumovány jeho ostatky, jejichž identitu potvrdila analýza DNA, a v červenci 2015 byl umučený kněz pohřben v číhošťské farnosti.
A teprve letos po 75 letech soud uznal, že byl Josef Toufar v roce 1950 zajat Státní bezpečností nezákonně. Církev zároveň pracuje na tom, aby došlo k jeho blahořečení. Aktuálně se dokončuje shromažďování dokumentů a svědectví.
Nevysvětlitelná záhada
Navzdory snahám a různým teoriím, se kterými během let přišli historici, se nečekaný pohyb kříže dosud nepodařilo nijak vysvětlit. Hlavu si lámali i fyzici, kteří konstatovali, že pro tento jev nemá současná věda žádné relevantní podklady.
Zda bude možné číhošťský zázrak vysvětlit prostřednictvím některých nově objevených zákonů fyziky, nebo to zůstane v dějinách zapsané už navždy jako nadpřirozený jev, se teprve uvidí.
Oběti komunismu
Josef Toufar nebyl zdaleka jedinou obětí komunistického režimu. Během socialismu bylo v Československu popraveno kvůli obvinění z politických zločinů dohromady 248 osob, většina v první polovině padesátých let. K poslední popravě došlo v Československu v roce 1960. Běžné byly i tresty jako nucený pobyt v pracovních táborech nebo věznění jedinců kvůli domnělému pobuřování spoluobčanů i za pokusy o útěk do zahraničí.
Související
-
Kubistický hřbitov v Ďáblicích má temnou historii
Hřbitov v kubistickém slohu vyprojektoval Vlastislav Hofman. Vybudován byl v letech 1912-1914. Jeho odlehlosti zneužili Němci za okupace a komunisté v padesátých letech.