Bezpečné útočiště pro oběti násilí. Praha otevřela nový dům se sedmi byty

V Praze na Žižkově byl slavnostně otevřen nový dům, který nabídne bezpečné útočiště obětem domácího násilí. K dispozici je pro ně sedm bytů. Podle potřeby v nich mohou zůstat až dva roky s možností prodloužení o půl roku. Přesná adresa domu zůstává veřejnosti utajena, aby byla zajištěna ochrana jeho obyvatel.

Ubytování mohou v domě získat oběti domácího fyzického, psychického, sexuálního či ekonomického násilí i stalkingu. Cílem je podpořit jejich návrat k běžnému životu.

Alexandra Udženija a Roman Béla během otevření žižkovského domu pro oběti domácího násilí | Foto: Magistrát hl. m. Prahy

„Symbolicky jsme odemkli dům, který představuje mnohem víc než jen střechu nad hlavou. Je zároveň i jakýmsi symbolem naděje, bezpečí a nové šance na důstojný život pro ty, kteří mají za sebou opravdu těžké životní období. Noví nájemníci, kteří tady už brzy najdou svůj domov, zažívali domácí násilí často dlouhé měsíce, někdy i roky. Přála bych si, aby se tu každý cítil nejen v bezpečí, ale aby tu všichni našli i ztracenou důvěru v sebe a svět kolem nich,“ uvedla při slavnostním otevření domu náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS).

Novou službu označila za mezistupeň při návratu do běžného života. Po vyřešení akutních problémů a ustálení situace mohou klientky a klienti požádat podle náměstkyně magistrát o městský byt.

Praha dům pořídila za 90 milionů korun a prošel rekonstrukcí za 1,5 milionu korun. K dispozici má sedm plně vybavených bytových jednotek různých velikostí- od 25 do 75 metrů čtverečních, které umožní ubytování až sedmi rodin. Byty mají základní vybavení, lidé si pak mohou přidat další své zařízení.

Jeden z bytů určený pro oběti domácího násilí  | Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Nájemní smlouvy budou uzavírány na dobu maximálně dvou let s možností prodloužení o šest měsíců podle individuální situace nájemníků.

„Základní smlouva je na šest měsíců. Během nich zjistíme, jak se situace klientů vyvíjí. Může se stát, že mohou bez problémů přejít do normálního života, ale také se může stát, že jejich situace může být složitá. V tom případě budeme smlouvu prodlužovat. Odejdou ve chvíli, kdy budou skutečně zabezpečeni,“ přiblížil šéf Centra sociálních služeb Praha Roman Béla, které dům provozuje.

Celkem bude možné v bytě žít nejvýš dva roky, v komplikovaných situacích se dá smlouva případně prodloužit ještě o půl roku. Klientky a klienti si bydlení budou částečně hradit.

„Pokud bychom ale měli klientku, která je úplně bez příjmu - protože se může stát, že z velmi zámožné rodiny přijde paní se dvěma dětmi a nemá vůbec nic, vždycky postup vyřešíme. Návazně pak za pomocí sociálních dávek, příspěvků na bydlení se musí do života vrátit,“ doplnil šéf centra.

Praha počítá s pořizováním dalších budov 

Zásadním prvkem projektu je také bezpečnost nájemníků. Činžovní dům s mohutnými plechovými vraty je vybavený kamerami. Městská policie dorazí do pár minut. „Bezpečné a dostupné bydlení je důležité pro návrat lidí, kteří si prošli tímto těžkým životním osudem a traumaty, do běžného života. Musíme se maximálně postarat o jejich ochranu před dalšími útoky. A to je důvod, proč nikde neuvádíme přesnou adresu domu,“ doplnila Udženija.

Praha podle ní počítá s pořizováním dalších budov pro sociální služby. „Když najdeme nemovitost obdobného typu na takovém místě, které má občanskou obslužnost, školy, školky, tak nebudeme váhat a budeme nakupovat dál. V minulém roce jsme uskutečnili čtyři nebo pět akvizic přímo pro různé sociální služby. Už teď jsme v jednání o nových nemovitostech, které bychom chtěli kupovat v novém roce,“ dodala náměstkyně primátora.

V Česku má zkušenosti s domácím násilím asi 30 procent žen a více než desetina mužů. Podle statistiky policie každoročně eviduje přibližně 500 případů trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí. Naprostá většina případů domácího násilí zůstává neohlášena, oběti často svou situaci řeší pozdě a násilí často eskaluje. Ve více než polovině případů domácího násilí jsou v rodině přítomny děti.

Podle průzkumu, který předloni zveřejnil Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, se fyzické nebo psychické násilí řadí mezi pět nejčastějších příčin vedoucích k rozpadu rodin v Česku. Takřka každé šesté manželství nebo partnerství se kvůli němu rozpadne.

Autor: Katarína Brezovská | Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy
klíčové slovo:
spustit audio