Unikátní nález v Turnově: Archeologové objevili zbytky osídlení neandrtálců, nejspíš stanici lovců a sběračů
Archeologové hlásí výjimečný nález v Turnově na Semilsku. Při průzkumu souvisejícím se stavbou výjezdového centra záchranné služby objevili stopy po osídlení člověkem neandrtálským. Jde o zhruba čtyřicet objektů z období středního paleolitu, konkrétně z poslední doby meziledové datované do doby 126 až 115 tisíc let před naším letopočtem. Podle archeologů jde o unikátní nález z hlediska poznání nejstarších dějin Českého ráje.
Průzkum lokality realizuje archeologické oddělení Muzea Českého ráje v Turnově. Jak informuje na svém webu, už na jaře loňského roku se při záchranném archeologickém výzkumu na Vesecku podařilo prokázat přítomnost objektů zahloubených do jílovité spraše z období zemědělského pravěku. Jejich přesnou dataci určí až radiokarbonové datování. Těchto objektů se podařilo prokázat 150.
„Během právě dokončené fáze výzkumu došlo k objevu dalších 40 zahloubených objektů, které se však vymykají všemu, co jsme doposud mohli v Českém ráji spatřit. Při skrývkách sprašového nadloží se podařilo identifikovat a evidovat archeologické objekty, které řadíme do výrazně staršího období lidských dějin. Jde o stopy po osídlení z období středního paleolitu, konkrétně z období poslední doby meziledové zvané Eem datované do období 126 – 115 tisíc před naším letopočtem,“ uvádí muzeum na webu.
Nálezové situace, jak zní odborný název, byly pohřbeny pod spraší o mocnosti až 180 cm, která vznikla navátím v poslední době ledové (110-10 tisíc př. n. l.). Na rozhraní říční terasy a nadloží se nacházela šedá vrstva, vzniklá na počátku doby ledové erozí původního půdního pokryvu za působení vody a velkého tlaku.
Zmíněné objekty se projevovaly propálenými vrstvami oranžovohnědého probarvení s četnými uhlíky a propálenými kameny a většinu z nich lze podle archeologů považovat za ohniště, menší část dokonce za zbytky přístřešků.
„Nález lze označit za stanici lovců a sběračů, vybudovanou skupinami člověka neandertálského. Časové zařazení předběžně potvrzuje nález jaspisového škrabadla a dalších drobných úštěpků nalezených mezi objekty. Odebráno bylo velké množství vzorků, kterými budeme určovat stáří a bližší charakter sedimentů a přírodnin v nich,“ říká archeolog muzea Českého ráje v Turnově Roman Sirovátka.
„Máme zde zcela unikátní nález z hlediska poznání nejstarších dějin Českého ráje, dokonce i v kontextu celé střední Evropy. Unikátnost spočívá ve vlastní nálezové situaci, jelikož všechny doposud známé lokality z období středního paleolitu jsou v jeskyních, kdežto zde v otevřené krajině,“ dodává archeolog.
Související
-
Archeologické objevy
Odkud pochází nejznámější keltská hlava? Kdo byl Viking na Pražském hradě? Jaké poklady se zachovaly z doby bronzové? Vše se dozvíte v seriálu Radio Prague International.