Nový rok přináší řadu změn

chodci_vaclavak3.jpg

Rok 2003 je tu a jako každý nový rok přináší i ten letošní řadu změn. Něco se zlevňuje, jiné výrobky a služby se zase zdražují, chystají se reformy, začínají platit nové zákony a tak dále. Jak tyto změny pocítí občané - to je otázka pro Zdeňku Kuchyňovou.

A já začnu změnami politickými - především občané dostanou v tomto roce nového prezidenta. Funkční období Václava Havla končí 2. února a podle Ústavy už nesmí být znovu zvolen. Kandidátů je několik a zatím není jisté, koho poslanci a senátoři na společné schůzi 15. ledna zvolí, či zda se bude volba opakovat. Mnozí očekávali, zda Václav Havel v novoročním projevu některého z kandidátů upřednostní. Ale nestalo se tak. Havel pouze řekl:

"Věřím, že se jím stane člověk moudrý, otevřený a odpovědný, který bude tvořivým partnerem politické reprezentace vzešlé z nedávných voleb a v němž budou všichni občané dobré vůle spatřovat svého spojence."

Uplynulý rok byl rokem supervolebním, letos v létě nás čeká referendum o vstupu do Evropské unie. Češi patří spíše k pesimistům a proto politici navrhují, aby u nás referendum probíhalo až poté, co se pro vstup vysloví okolní země.

Tyto změny pocítí občané spíše zprostředkovaně. Na vlastní kůži však mohou poznat, jak funguje správní reforma. Úderem půlnoci byly totiž zrušeny okresní úřady. Část jejich pravomocí byla převedena na kraje a část na tzv. pověřené obce. Lidé zároveň dostali do ruky zbraň, pokud bude práce úředníků nekvalitní. Začíná totiž fungovat Nejvyšší správní soud, který bude mj. řešit žaloby proti úřadům.

Nový rok by měli občané pocítit i ve své peněžence. O 7 procent vzrostou platy státních zaměstnanců, porostou důchody i minimální mzda. Z tohoto zvýšení se však zřejmě radovat dlouho nebudou, protože nás v novém roce čeká i zdražování - nejvíce zřejmě poroste nájemné. Ale o kolik to bude, se ministerstva domluví až po novém roce. Od dubna si připlatí i kuřáci a milovníci tvrdého alkoholu. Ve spotřebě alkoholu si Češi drží třetí místo a tak bude zajímavé zda klesneme na tomto žebříčku níže.

Zdá se vám těch změn hodně? Ale ještě nejsme u konce. Lidé například přivítají, že volání s konkurencí bude od ledna jednodušší a mohou si nechat své číslo i po přestěhování. A pokud se dostanou do tísně, mohou volat jednotnou linku tísňového volání s číslem 112. Jak uvedla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Soňa Jindráková, začíná platit v celé Evropě.

"Toto číslo by mělo zvláště cizincům usnadnit tíživou situaci, ve které by se eventuálně mohli ocitnout Jednak cizinec pravděpodobně nezná naše domácí čísla tísňového volání a předně na lince 112 se domluví v cizím jazyce."

Od nového roku se také prodlužuje záruka zboží a to z půl roku na dva roky. Na pultech se už také neobjeví tradiční český nápoj - tuzemský rum. Podle směrnic Evropské unie může mít toto označení pouze výrobek z cukrové třtiny. Rum je tedy mrtev, ať žije Tuzemák. Takové je totiž nové označení, této tradiční lihoviny s nezaměnitelným aroma. Podle ředitele společnosti Fruko Schultz v Jinřichově Hradci Josefa Nejedlého se s ním ale budeme ještě nějaký čas v regálech setkávat.

"Rum jako takový můžeme ze starých zásob prodávat do poloviny příštího roku a od července už nesmíme prodávat ani staré zásoby s etiketou rum a musíme to přeetiketovat."

V našem výčtu změn jste nenašli, jaké reformy a změny chystají ministři v makroekonomice - ale o tom se více dočtete v ekonomické rubrice.