Odejde policejní prezident Oldřich Martinů?

Oldřich Martinů, foto: ČTK

Ministr vnitra Radek John vyzval policejního prezidenta Oldřicha Martinů k rezignaci. Důvodem je podle Johna neutěšená situace v policii. V příspěvku se vrátíme mj. k tomu, jak se Johnův názor na práci Martinů vyvíjel a jak na jeho poslední rozhodnutí reagoval premiér Nečas.

Oldřich Martinů,  foto: ČTK
Je 11. července 2010. Radek John dva dny před svým jmenováním do funkce ministra připustil, že by policejního prezidenta Oldřicha Martinů mohl odvolat. Johnovi mimo jiné vadilo, že policie nešetří, a přitom by podle něj měla uspořit pět miliard korun.

V srpnu ministr John řekl, že nyní výměnu policejního prezidenta nechystá, protože musí policie drasticky šetřit a snižovat platy a v takovém obtížném období není výměna na pořadu dne.

24. listopadu 2010 policejní prezidium oznámilo, že na svou funkci rezignoval náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Viktor Čech. Podle médií za jeho odchodem stojí neshody s policejním prezidentem Martinů. John poté Čechův odchod označil za velmi znepokojující signál, mj proto, že Čech má na starosti boj proti korupci. Podle Johna problémy v policii eskalují, protikorupční policie a další celostátní útvary podle něj nefungují dobře.

Nyní přichází s tím, že by Oldřich Martinů měl ke konci roku z funkce odejít:

"Signálem akcelerace boje proti korupci podle mě je i to, že v novém roce nastoupí nejen nový nejvyšší státní zástupce, ale i nový policejní prezident."

Radek John
O kandidátovi na nového policejného prezidenta by měl rozhodovat expertní tým složený z náměstků ministra vnitra, zástupců personálního odboru úřadu, policejní akademie a poradního sboru ministra vnitra. Nástupce Oldřicha Martinů by být nalezen do konce roku, oznámil ministr John:

"Hledání nového policejního prezidenta je plně v kompetenci ministra vnitra, ale chci dát možnost i vládě, aby se podílela na hledání nového kandidáta."

Policejní prezident je neodvolatelný, pokud sám nespáchá trestný čin. Proto ho John pouze vyzývá k odchodu. Oldřich Martinů se rozhodl, že nebude nereagovat, dokud se nesejde s předsedou vlády Petrem Nečasem. Tomu se Johnův krok nezamlouvá. V pondělí řekl, že s oběma muži chce mluvit.

"Já se určitě budu chtít s panem policejním prezidentem sejít. Mimochodem dnes jsem mluvil s panem ministrem Johnem a on mě o žádném podobném zásadním kroku, který chystá, to znamená výzva policejního prezidenta k rezignaci, neinformoval."

Premiér dodal, že sejít se chce i s Johnem:

Petr Nečas,  foto: ČTK
"Požádal jsem pana ministra Johna, aby se domluvila v následujících dnech naše schůzka a rozhovor mezi čtyřma očima, bez přítomnosti kohokoliv jiného, například z Věcí veřejných. A předpokládám, že tam si některé věci řekneme. Považuji za zodpovědný krok policejního prezidenta, že se rozhodl sejít s předsedou vlády."

Úterní Lidové noviny uvádějí, že mezi kandidáty na nového policejního prezidenta je někdejší ředitel policie Vladislav Husák, zaměstnanec rozvědky Jan Beroun či náměstek Martinů Ivan Bílek. Deník upozorňuje, že John v půlce října v tichosti podepsal vyhlášku, která umožňuje, aby policii řídil i civil, tedy někdo, kdo dosud nebyl policistou.

Podle Lidových novin je ve sporu o policii zaděláno na vážný koaliční koflikt. K Nečasově snaze krýt exponenta své politické strany Oldřicha Martinů deník píše, že je to "projev jakési zpětné nedůvěry vůči faktu, že vnitro ovládají Věci veřejné." Nečas tím podle deníku projevil pochybnost o tom, jestli se rozhodl správně, když věnoval vnitro Věcem veřejným za sestavení vlády.