Podle průzkumu se korupci nejlépe daří v politice, u policie a soudů

Korupci se na celém světě nejlépe daří v politice, u policie a soudů. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila organizace Transparency International. V 64 zemích se ho zúčastnilo přes 50.000 lidí. A jak dopadla Česká republika? Vyndat z kapsy úplatek není cizí každému pátému obyvateli.

Když lidé hodnotili jednotlivé sektory, používali jako ve škole známky od jedné do pěti, přičemž vyšší číslo znamenalo větší míru korupce. Politické strany dostaly v celosvětovém průměru čtyřku. Jak uvedla ředitelka české pobočky Transparency International Adriana Krnáčová, Češi dali stranám známku 3,9. Tedy jen o desetinu lepší.

"Vyšly z toho politické strany jako nejzkorumpovanější systémy, pak tam byla dopravní policie a policie obecně, zákonodárství a justice."

Jak jsme dopadli v porovnání s ostatními zeměmi?

"V rámci Evropy jsem dopadli, co se týče oblastí ve kterých je největší korupce, srovnatelně s ostatními zeměmi. To znamená, že i v ostatních zemích považují občané za nejvíc zkorumpované politické strany a zákonodárný proces."

Policie dostala od Čechů známku 3,8. Hůře nebo stejně jsou na tom ve zhruba polovině zemí, kde se průzkum konal. Se ctí před zraky veřejnosti obstáli policisté ve Finsku a Singapuru, nejhůře v Nigérii, kde získali hodnocení 4,8. Na výsledky výzkumu však mohly mít v Česku vliv právě probíhající aféry.

"Ten výzkum byl trochu ovlivněný časem, kdy se dělal a to bylo v srpnu a v září a tehdy kulminovaly dvě aféry - fotbalová korupce a aféra Kořistka. Není vyloučeno, že občané byli do určité míry ovlivněni těmito kauzami a proto odpověděli takto negativně. Na druhou stranu zase nelze pochybovat o tom, že korupce v ČR je skutečně rozšířená a nepochybovala bych velmi o relavanci toho výzkumu."

Korupci se v Česku pořád daří. Zatímco ve světě přiznává zkušenost s uplácením každý desátý člověk, v České republice je to každý pátý. Navíc lidé věří, že korupce bude do budoucna přibývat a bojí se jí dokonce víc, než zločinnosti, terorismu, inflace či chudoby.