Povodňová sbírka společnosti Člověk v tísni vynesla více než 205 miliónů korun
Veřejná povodňová sbírka společnosti Člověk v tísni při České televizi vynesla více než 205 miliónů korun. I když ustalo období drobných darů, sbírka stále probíhá a její organizátoři počítají ještě s dalšími 50 miliony. Jak budou tyto peníze využity, to je otázka pro Zdeňku Kuchyňovou.
Na konto SOS Povodně stále docházejí dary od velkých firem, které je například potřebují schválit správními i dozorčími radami. Jak uvedl ředitel humanitárních operací Šimon Pánek, stále také přicházejí finanční dary od českých krajanů. Například minulý týden přivezli Češi z Oregonu šek na pět tisíc dolarů a další sbírky docházejí.
"Jenom z Ameriky jsou na cestě asi tři v rozsahu statisíců až miliónu korun, kdy krajané sami uspořádali sbírku a třeba po třech měsících její výtěžek přeposílají do ČR."Do sbírky přispěla také řada drobných dárců, kterých bylo více než 120 tisíc. Šimon Pánek považuje prozatím vybranou sumu 205 miliónů za úspěch a sám pro sebe si provedl malé statistické srovnání české sbírky se sbírkou, která se sešla ve Spojených státech po 11. září.
"Když to vydělíte počtem obyvatel a použije koeficiet 3, což si myslím, že je minimální rozdíl mezi příjmy a životní úrovní ve Spojených státech a u nás, tak dospějete prakticky ke stejné částce na jednoho obyvatele Ameriky po 11. září a na jednoho obyvatele ČR po povodních v tomto roce."
Člověk v tísni se rozhodl rozdělit vybrané peníze do třech hlavních oblastí - tou první je pomoc vyplaveným rodinám, neboť většina drobných dárců dala peníze právě s tímto cílem.
"Z celkového balíku 250 miliónů na pomoc domácnostem půjde dohromady přibližně 170 miliónů korun, což je velká většina."
Jak dodal Šimon Pánek, společnost Člověk v tísni provedla po povodních plošný monitoring ve 117 obcích. Společně s agenturou STEM připravili pro postižené lidi dotazníky. Ty se staly jedním z podkladů pro rozhodování, komu poskytnout finanční pomoc. Ta byla nabídnuta zhruba 1,5 tisíci lidí, přičemž příspěvky se pohybují od 10 do 100 tisíc korun.
Peníze ze sbírky půjdou dále na tzv. projekty veřejného zájmu. Mezi ně patří například školy, domovy důchodců, čistírny odpadních vod a infrastruktura. V současné době je rozjednáno asi 51 projektů za téměř 45 miliónů. Sbírka bude rovněž použita na práce v záplavami postiženém pražském Karlíně. Pomoc zde koordinuje Ester Lauferová. Jak uvedla, před osmi týdny zde otevřela společnost Člověk v tísni své kontaktní centrum, neboť základní problém viděla v nedostatku informací.
"Naše činnost se rozšířila na poskytování základních informací, terénní sociální práci, poskytování právního poradentství, dnes i vysoušení soukromých objektů, snažíme se zmonitorovat Karlín, zmapovat situaci, pomoct lidem."