Pražský Festival spisovatelů navštívil nositel Nobelovy ceny Soyinka
"Není život bez ideálů,"čteme na plakátech, které ohlašují obyvatelům metropole, že začal 16. mezinárodní festival spisovatelů Praha. Jako každým rokem touto dobou se i letos upírají oči literárních příznivců k Praze, kde veřejně diskutují slavní spisovatelé z celého světa.
Mottem festivalu je výrok loni zesnulého amerického dramatika Arthura Millera "Není život bez ideálů". Arthur Miller měl být hostem festivalu v roce 2002, ale nemohl přijet ze zdravotních důvodů. "Myslím, že bude velmi užitečné diskutovat o jeho myšlenkách", míní prezident festivalu Michael March. "Máme povinnost ukazovat, že ideály existují a že stojí za to se pro ně obětovat," uvedl mimo jiné March.
Od osobnosti Arthura Millera je odvozeno i podtéma: Maryllin Monroe a detektivní literatura.
"Její smrt zatím nebyla objasněna a tak jsme si říkali, že by bylo velice zasjímavé s detektivkáři diskutovat na téma, jak oni sami by pojali smrt Maryllin Monroe. Proto tedy česká detektivka, proto detektivkáři. Maryllin Monroe stále přitahuje i tu nejmladší generaci," vysvětlila Vlasta Brtníková, viceprezidentka festivalu. Jak připomněl March, Monroe by letos oslavila 80. narozeniny.
Hlavním hostem letošního Festivalu spisovatelů Praha je nigerijský nositel Nobelovy ceny, dramatik Wole Soyinka: jeho český překladatel Vladimír Klíma o něm řekl:
"Pochází ze severozápadní Nigérie, ze země Jorubů. On sám psal také jorubsky. Narodil se v červenci 1934 a studoval jednak v Nigérii a potom v Leedsu. On je dramatik, ale také významný společenský činitel, čili má za sebou hodně esejistiky, studií a projevů, a píše dosti zajímavé básně a prózu."Soyinka byl vězněn a trestu smrti unikl díky přímluvě Arthura Millera. Druhou hvězdou festivalu je španělský prozaik a scenárista Jorge Semprún, který mj. spolupracoval na legendárním Doznání, filmu o československých politických procesech padesátých let. Semprún prošel nacistickými tábory a po válce byl stoupencem komunismu. Na otázku Radia Praha vysvětlil, že pozvání přijal zejména kvůli Praze:
"Protože mám dávný vztah k Praze, znám ji od roku 1954. Znám Prahu před Stalinovým pomníkem, za něj i po něm..."
V Praze je také řecký spisovatel Vassilis Vassilikos a Mexičan Jorge Volpi. Přijet měl i autor populárního románu Hodiny Michael Cunningham, nakonec ale z osobních důvodů účast odřekl.