Před 100 lety vznikla Velká Praha
Prvního ledna 1922 se Pražané probudili do jiného města. Počet obyvatel se ztrojnásobil, město se zvětšilo více než osmkrát. Z Prahy se stala evropská metropole.
Královské hlavní město Praha vzniklo v roce 1784, kdy se spojila čtyři samostatná pražská města. V 19. století se k nim připojilo Židovské Město, přejmenované na Josefov, Vyšehrad, Holešovice a Bubny. V prvním roce 20. století přibyla ještě Libeň. Praha měla v té době 21 kilometrů čtverečních a přibližně 233 tisíc obyvatel. Zákonem o vytvoření Velké Prahy se město rozrostlo o další čtvrti jako Dejvice, Karlín, Smíchov, Královské Vinohrady nebo Žižkov. Hlavní město Praha bylo nově rozděleno do 13 obvodů. Za společnou správu města bylo zodpovědné stočlenné ústřední zastupitelstvo a městská rada v čele s primátorem, kterým byl v tomto období Karel Baxa. Ve Velké Praze žilo v roce 1922 na 676.000 obyvatel a město se rozkládalo na území o velikosti téměř 172 km čtverečních.
Přijetí zákona přineslo celou řadu změn, vznik nových státních a zastupitelských úřadů. Do Prahy se z Vídně přestěhovala generální ředitelství významných firem. A samozřejmě to znamenalo i budování nové infrastruktury.
Související
-
Open House Praha – zavřené dveře se otevírají
První srpnový víkend nám dává možnost podívat se do objektů, které nejsou běžně přístupné.
-
Lanovka na Petřín vozí Pražany už 130 let
Ročně převeze zhruba dva miliony lidí a je tak druhou nejnavštěvovanější atrakcí v Česku. Postavena byla u příležitosti Jubilejní výstavy v roce 1891.