Před 120 lety rozhodl zemský výbor o stavbě psychiatrické léčebny v Bohnicích
Areál o rozloze 303 hektarů s 28 pavilony je oázou klidu na kraji Prahy. V dobách největší slávy se tu léčilo 2500 pacientů.
Prudký industriální rozvoj a velké společenské změny na přelomu 19. a 20. století navýšil počet lidí trpících duševními chorobami. 12. listopadu 1903 proto Zemský výbor Království českého rozhodl postavit úplně nový ústav pro pacienty s duševními chorobami v Bohnicích u Prahy (součástí Prahy se staly až v roce 1922).
Kromě tří desítek léčebných pavilónů bylo postaveno i technické zázemí: vodojemy, kotelna, elektrárna, kuchyně, prádelna, sklady, dílny, prosektura, administrativní i obytné budovy, zemědělský statek i vlastní hřbitov se 4100 hrobovými místy.
Architektem stavby se stal v té době již velmi známý Václav Roštlapil, který kromě Strakovy akademie a Akademie výtvarných umění v Praze na Letné postavil také podobný ústav pro choromyslné ve Vídni. Oba tyto ústavy byly ve své době největší a nejmodernější v Rakousku-Uhersku.
Architekt Roštlapil je autorem i secesního kostela sv. Václava, který se nachází uprostřed areálu. Po komunistické éře, kdy sloužilo jako skladiště, dnes opět plní svůj původní účel.
Hipoterapie, muzikoterapie i různé festivaly
Areál Psychiatrické léčebny má vedle oddělení pro léčbu klasických duševních chorob oddělení gerontopsychiatrie, oddělení léčby závislostí (alkohol, drogy, gamblerství) také terapeutické dílny (keramika, pletení košíků, výroba svíček, knihvazačství, dřevařská dílna aj.). Hospitalizovaní pacienti se mohou účastnit muzikoterapie, hipoterapie atd. V areálu nemocnice se nachází divadlo Za plotem. Pravidelně se v nemocnici konají různé hudební festivaly jako Babí léto nebo divadelní festival Mezi ploty.
Celý areál je chráněn jako kulturní památka.