Průzkum vyvrátil legendy kolem pohřbení Rožmberků
Archeologický průzkum v klášteře ve Vyšším Brodě potvrdil, že se zde nachází hrobka všech členů rodu Rožmberků. Zároveň vyvrátil legendy, které se k pohřbení slavných jihočeských šlechticů vztahovaly. I když... Odkud se vzal třeba ženský prsten na rakvi Petra Voka?
"Hrobka byla původně výrazně hlubší, než jak ji vidíme dnes. Došlo k takovému určitému 'přepatrování' té hrobky a dneska můžeme směle tvrdit, že toto je jediná velká rodová hrobka rodu Rožmberků, ve které jsou všichni členové, tak jak jsou uvedeni v písemných pramenech, opravdu pohřbeni."
Archeologové zkoumali hrobku už v roce 2009. Tehdy však objevili jen malý prostor se sarkofágem Petra Voka a dřevěnou rakev jeho manželky Kateřiny z Ludanic, která ležela na jiném cínovém sarkofágu. Nyní se potvrdilo, že je hrobka nejen větší, ale i to, že je na jednom místě pochováno na čtyři desítky Rožmberků.
"Hledání rožmberské hrobky běží už několik set let. Poslední Rožmberk umírá roku 1611. Pohřben je na začátku 1612 a už nějakých 50 nebo 60 let po jeho pohřbu přichází Balbín s obrovskými legendami o tom, že Rožmberci nejsou pohřbeni klasicky v rakvích, ale u stolu jako u sněmu. A od té doby dochází k tomu, že se rožmberská hrobka hledá."Lidé do hrobky Rožmberků pronikli už v roce 1902. To je písemně potvrzeno. Ale zřejmě jen nahlédli dovnitř a nechtěli věřit, že by právě toto měla být ta bájná honosná hrobka.
"Opravdu si myslím, že jsme na to krásné datum, na 400leté výročí úmrtí Petra Voka z Rožmberka přišli s definitivním vysvětlením celé záhady. A hlavně jsme přinesli exaktní důkazy o tom, jak se věci mají a myslím, že můžeme směle tvrdit, že je záležitost rožmberské hrobky rozetnuta,"
uvedl Jiří Šindelář. Opravdu jsou však všechny záhady rozetnuty? Co třeba ženský zlatý prsten na cínové rakvi posledního Rožmberka Petra Voka?"Dá se předpokládat, že se vyvalil z dřevěné rakve, která patřila Kateřině z Ludanic, když se začala její rakev rozpadat. A aby ta symbolika byla naplněna, tak si představte, že prsten je v místech, kde by se dala předpokládat pravá ruka zemřelého."
A nebo se tam prsten ocitl jiným způsobem?
"Obě ty dvě varianty, to znamená, že to je prsten Kateřiny z Ludanic na rakvi Petra Voka a nebo je to ženský prsten, který se tam ocitl jiným způsobem, obojí znovu otevírá ten mýtický život Petra Voka a tvoří součást rožmberské historie,"
dodal ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec, který nové objevy se zájmem sledoval. Odborníci teď nechají zhotovit repliku prstenu u příležitosti rakousko-české zemské výstavy v roce 2013.
Tým badatelů nasnímal i celý cínový sarkofág Petra Voka, opatřený reliéfy, erby a nápisem. Odborníci přečetli i latinský nápis na sarkofágu, který Ludmila Mikulová volně přeložila: "Slovutný vládce a pán, pan Petr Vok Ursinus, správce rožmberského domu poslední, život za smrt zaměnil na hradě svém třeboňském, 5. dne listopadu před svítáním léta Kristova 1611, zde pohřben." Víko s vyobrazením ukřižovaného Ježíše tudíž posunuje obecně známé datum Vokovy smrti o jeden den - místo 6. 11. na 5. 11.Kromě Vokovy rakve se v hrobce nachází ještě jeden podobný sarkofág. Archeologové neví přesně, kdo zde leží. Pravděpodobně by mohlo jít o manželku Viléma z Rožmberka Žofii Braniborskou. Archeologové výzkum prováděli speciální sondou a také kamerou, která detailně zabírala obrazy z interiéru hrobky. Vědci jsou zatím rozhodnuti sarkofágy nenarušit. Metoda, jak nahlédnout nedestruktivně do jejich nitra, kde Vok údajně leží s mečem a šperky, zatím neexistuje.