V rožmberské hrobce se našlo další zlato. Vznikne kopie luxusního prstenu

Pohled do krypty Rožmberků ve vyšebrodském klášteře

Rakev vedle sarkofágu Petra Voka patřila zřejmě Vokově manželce Kateřině z Ludanic. Archeologové díky sondě v rožmberské hrobce ve vyšebrodském klášteře zjistili, že v truhle jsou luxusní látky i dámské šaty s řadou ozdob.

Zlatý šperk nalezený v hrobce | Foto: Josef Vandělík,  Naše historie

Našlo se i další rožmberské zlato. ČTK to řekl geoinformatik Jiří Šindelář z firmy Geo-cz.

Archeologové se letos v listopadu vrátili k průzkumu hrobky po deseti letech. V roce 2011 potvrdili přesné místo, kde je a že je v ní vedle Voka pohřbeno i dalších 38 členů rodu. Našlo se i další rožmberské zlato. ČTK to řekl geoinformatik Jiří Šindelář z firmy Geo-cz.

Na víku rakve byl unikátní zlatý prsten

Nově vytvořili archeologové i digitální kopii Vokova sarkofágu včetně všech reliéfních ozdob. Už v roce 2011 objevili na víku jeho cínové rakve dámský zlatý prsten, jenž patrně patřil Kateřině z Ludanic. Teď pořídili snímky i 3D sken renesančního šperku.

Prsten na sarkofágu Petra Voka | Foto: Josef Vandělík,  Naše historie

"Jedná se o výjimečný zlatý prsten, zdobený emailem a drahými kameny červené a zelené barvy s velmi netradičním tvarem korunky," uvedl Šindelář. Snímky a digitální model prstenu předali zlatníkům, kteří vytvoří kopii.

Podle legendy měli sedět Rožmberkové u kulatého stolu

"Po deseti letech jsme měli unikátní příležitost udělat podrobnou dokumentaci hrobky. Všechny konstrukce jsou v bezvadném stavu, není tak nutné vymýšlet nějaký velkolepý zásah, který by měl zachraňovat něco z historie Rožmberků.

Nákres umístění hrobky ve vyšebrodském klášteře | Foto: Josef Vandělík,  Naše historie

"Hrobka byla definitivně zapečetěná a otvory zazděné. Není potřeba tam možná stovky let znovu vstupovat," řekl Šindelář. Hrobka zaujímá asi třetinu prostor pod podlahou presbytáře.

Petr Vok byl posledním Rožmberkem, zemřel 6. listopadu 1611. Po jeho smrti se vchod do hrobky zavalil kamenem a postupem času se zapomnělo, kde přesně byla.

Začaly tak vznikat pověsti, třeba že vladaři rodu nejsou pochováni v rakvích, ale sedíce u kulatého stolu. Poprvé lidé nahlédli do hrobky v roce 1902.

11
48.6206020577
14.3054089713
default
48.6206020577
14.3054089713
Autoři: Zdeňka Kuchyňová , ČTK
klíčové slovo: