První novinářské ceny zamířily do Respektu a do České televize
Nadace Open Society Fund začala udělovat v České republice Novinářskou cenu, aby tak vyzdvihla význam investigativní práce novinářů a její přínos pro udržení zdravého demokratického prostředí v zemi. V prvním ročníku mezi vítězi stanuli novináři z tádeníku Respekt a reportéři z České televize.
"My jsme se nechali inspirovat slovenskými kolegy z Nadace Otevřené společnosti, kteří na Slovensku organizují Novinářskou cenu už sedmým rokem a ve čtvrtek také vyhlašovali tuto cenu. Chtěli jsme soutěží podpořit kvalitní žurnalistickou práci, která byla uveřejněná v uplynulém roce. Doufáme, že se také dostaneme až k sedmému ročníku."
Není to zdvojení Ceny Ferdinanda Peroutky?
"Samozřejmě víme o Ceně Ferdiananda Peroutky, ale my jsme naši soutěž zaměřili na ocenění za uplynulý rok a za jednu konkrétní žurnalistickou práci. My nedáváme ocenění za dlouhodobé působení v médiích nebo celoživotní dílo, ale chceme ocenit konkrétní věc. Díky tomu máme možnost ocenit i začínající novináře, kteří udělají kvalitní materiál."Proč je potřeba žurnalistiku tímto způsobem oceňovat?
"Žurnalistika je velmi významný nástroj kontroly demokracie, kontroly vlády a myslíme si, že inovalitní opráce by se prostě oceňovat měly. Také doufáme, že ty ceny budou novináře motivovat, aby psali kvalitně a sledovali dlouhodobě určitá témata. Jsme třeba rádi, že právě cenu o nejlepší analyticko-investigativní příspěvek získali reportéři české televize Michael Fiala a David Havlík, protože to neměli vůbec jednoduché, bylo jim bráněno, aby reportáž dokončili, a my jsme rádi, že je můžeme ocenit za to, že to dělají velmi dobře."
Oceněným příspěvkem Michaela Fialy a Davida Havlíka byla série reportáží o kauze Diag Human. Obdrželi také zvláštní česko-slovenskou cenu za výjimečnou investigativní práci. Porotci vyzdvihli u Havlíka a Fialy důkladné a přehledné zpracování kauzy, ale i schopnost ustát politický tlak."My si rozhodnutí poroty vážíme zejména proto, že šlo o tradiční pátrací žurnalistiku, která není založena na anonymních zdrojích nebo úniku z vyšetřovacího spisu, ale na pátrání novinářů,"
uvedl Fiala pro Radio Praha. V kategorii Nejlepší rozhovor, beseda, diskuse zvítězila Kateřina Šafaříková za rozhovor s íránskou obhájkyní lidských práv Šádí Sadrovou a cenu za nejlepší reportáž si odnesl Tomáš Lindner za příspěvek o Rwandě. U Šafaříkové porota ocenila, že ačkoliv je hlavním tématem postavení ženy v Íránu, nejde o ideologizovaný pohled na genderovou problematiku. Na reportáži Tomáše Lindnera porotce zaujala schopnost analyzovat dění ve Rwandě skrze osobní prožitek a z jednotlivostí poskládat příběh.
"Já jsem překvapený a jsem hlavně rád, že cenu dostala reportáž o Africe. Ten kontinent je často na okraji zájmu, moc reportáží o něm nevychází, nevychází tu ani moc knížek, zdá se, že nikoho moc nezajímá. Tak mě příjemně překvapilo, že porotci ocenili text odtamtud."Pokud vím, porota ocenila i zpracování a reportáž jako takovou. Jak dlouho se zabýváte reportáží a na čem jste se učil?
"Vlastně ne moc dlouho, protože je mi ještě pod třicet. Nejlepší školy jsou jednak dobré reportáže v zahraničních časopisech, kde člověk okouká nějaký styl a strukturu psaní. A pak v samotném Respektu je dlouhodobě výborná atmosféra, která člověku pomáhá při práci."
A dobří editoři, dodává autor vítězné reportáže Tomáš Lindner.
Vítězem kategorie Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks či karikatura se stal Miroslav Kemel za sérii karikatur v Mladé frontě Dnes. Bez vítěze skončila kategorie Nejlepší komentář, krátký publicistický příspěvek nebo blog. Porota se rozhodla neudělit vítěznou cenu, protože žádný z přihlášených příspěvků nepřevyšoval ostatní práce výrazným způsobem.