Radosti svatého Martina jsou hus a džbán vína! Husa se dokonce vezla na voze s bělouši

Svatomartinské hody

Už máte připravenou svatomartinskou husu či kachnu, nebo mladé svatomartinské víno? Oficiálně se víno otevírá až po víkendu 11. 11. v jedenáct hodin, ale už teď ho můžete v některých obchodech koupit. Historie svatomartinských tradic sahá až do raného středověku.

Vyobrazení svatého Martina s žebrákem | Foto: Bonhams,  Wikimedia Commons,  public domain

Martin z Tours byl prvním světcem, který byl svatořečený za svůj příkladný život a ne jako mučedník. Jeho kult je v Galii doložený už v 5. století. A proč si připomínáme právě datum 11. listopadu? To byl totiž den pohřbu sv. Martina. Pozdější biskup z Tours tento den stanovil za začátek předvánočního čtyřicetidenního postního období.

Husa s červenýma očima byla dobře vykrmená

Ale proč se jí na sv. Martina právě husa? Kořeny jsou zřejmě v Německu. Na Moravě je pak husa doložená v roce 1552. Tehdy měl majitel za koupi dvora Radotice odvést telčské vrchnosti kopu grošů a „bílou husou s červenýma očima" (tzn. dobře vykrmenou).

Odvádění hus se někdy odehrávalo za mimořádných ceremonií. Například jihomoravská obec Dyjákovice odevzdávala každoročně husu na zámek do Moravského Krumlova na vyzdobeném voze, taženém čtyřmi bělouši.

Husa je 11. 11 i ve finském runovém kalendáři

Svatomartinská husa | Foto: Ondřej Tomšů,  Radio Prague International

K pojídání husy se vážou i dvě známé legendy. Podle jedné měl být sv. Martin jmenován biskupem. Ze skromnosti se ukryl do husince. Ale husy potvůrky ho kejháním prozradily, a za to skončily na pekáči. Podle další legendy rušily Martinovo kázání, a stihl je stejný osud.

Zvyk jíst husí pečínku se objevuje i ve starých kalendářích. Například v norských runových kalendářích byla u 11. listopadu vyobrazená husa. Nejstarší písemná zmínka pochází od mnicha z kláštera Corvey, který uvádí, že v roce 1171 Othelricus von Svalenberg daroval tamním mnichům stříbrnou husu. V Čechách se zachovaly martinské husy v koledách z 15. století a v řádech řeznických cechů v 16. století.

Husou pohostil knížete uhlíř v křivoklátských lesích

Tento bílý velký pták je dokonce v literatuře. V roce 1595 sepsal Melchior de Fabris, německý katolický farář, kázání, kde vyzdvihoval mytologický význam martinské husy pro její bdělost a ostražitost. O martinské huse píše svému synovi i šlechtična Zuzana Černínová. Stěžovala si, že prý sama jedla husičku svatomartinskou.

K martinskému posvícení se váže i další pověst. Kníže Oldřich zabloudil v křivoklátských lesích, kde ho našel uhlíř. Bylo posvícení a pozval ho do své chatrče na husu. Kníže se vydával za komorníka Janka, a chtěl, aby mu návštěvu oplatil. Uhlíř to slíbil s tím, že mu Janek taky upeče husu.

A opravdu. Na svatého Martina vyrazil uhlíž na Pražských hrad a sháněl se po Jankovi. Dvořané o všem věděli, a tak užaslý uhlíř stoloval s knížetem. Na památku vysvobození z lesa a pohostinství českých uhlířů ustanovil kníže Oldřich, aby každého roku slavil se den sv. Martina pečenou husou a tak prý vniklo martinské posvícení.

Ale nejí se jen husa, ale i martinské rohlíky. Plnily se mákem, povidly, ořechy, perníkem i mrkví. Ostatně recept na ně sepsala i známá kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová.

Svatý Martin předpovídal i počasí

Svatý Martin má ještě jednu důležitou úlohu. Předpovídá počasí. Vztahuje se totiž k němu několik lidových pranostik. Všeobecně se věřilo, že přináší chlad a sníh. Předpovídá počasí i jinde v Evropě. Ve Francii nastává na sv. Martina babí léto a pavučiny v přírodě, kterými se toto období vyznačuje, nazývali sítě sv. Martina.

Svatomartinské hody  | Foto: Český rozhlas

Ostatně středověké průpovídky věnovaly i před rozhazováním peněz. Ne nadarmo se říkalo: "Kdo Martinka zhusta světí, statek dýmem mu vyletí.

Nezruinují nás tedy letos ceny hus? Podle drůbežářské unie budou ceny začínat na 250 korunách za kilogram. Česká produkce nedokáže pokrýt poptávku, a tak se husy musí dovážet ze zahraničí. Letos chovatelé vykrmili asi 140 tisíc hus. V obchodních řetězcích zákazníci české husy už téměř neseženou.

A co se Svatomartinského vína týče, vinaři letos dodají na trh o třetinu méně, necelé dva miliony lahví. Důvodem je nižší sklizeň kvůli jarním mrazům. Lidé mohou letos ochutnat 310 druhů svatomartinských vín od 75 vinařství.