Reforma se komplikuje - Senát neschválil zvýšení spotřební daně

Senátoři vyslyšeli i volání autodopravců a žádají nižší daň z nafty...

Senát zkomplikoval vládě cestu, jak příští rok alespoň částečně zaplnit schodek ve státní pokladně. Vrátil totiž poslancům novelu zákona o zvýšení spotřebních daní na cigarety, alkohol a pohonné hmoty. K tomu je vyprovokovalo hlavně prodlužování života bezcelních obchodů o další tři měsíce, které do novely včlenili poslanci. Senátoři vyslyšeli i volání autodopravců a žádají nižší daň z nafty. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Kuřáci se možná po zamítnutí zákona zaradovali. Zdražení se však nevyhnou. Podle slibu, který dala vláda Evropské unii, se musí spotřební daň zvednout do konce roku 2007. Čím později tak vláda se svým návrhem uspěje, tím větším skokem pak zdražení bude. Co je však hlavní, novela zákona měla přinést peníze do státního rozpočtu. Zisk ze zdražení vybraného zboží měl činit 13 miliard korun a vláda s těmito penězi už v rozpočtu na příští rok počítala. Navíc hrozí i vážné problémy v koalici. Vrácení novely totiž podpořili i unionističní senátoři, což ministr fiancní Bohuslav Sobotka považuje za porušení koaliční spolupráce.

"Senát navrhl snížení spotřební daně u nafty, což sníží příjmy státního fondu dopravy v příštích letech a já proto doporučím poslanecké sněmovně, aby trvala na verzi původně schválené."

Rozhodnutí senátorů za Unii svobody kritizoval i šéf strany Petr Mareš. Prohlásil dokonce, že bylo hloupé a nezodpovědné. Senátor za Unii svobody Robert Kolář, který hlasoval pro zamítnutí novely, však názor, že jde o porušení koaliční dohody odmítá.

"Já se cítím především senátorem za svůj volební obvod a ve svém volebním obvodě jsem byl několikrát kontaktován jak starosty obcí, tak i autodopravci, že zdražení nafty přinese obrovské problémy do dopravní obslužnosti a že některé spoje se budou rušit."

Vazba senátorů k závazkům své strany je mnohdy volnější než u poslanců. Je to dáno způsobem jejich výběru i volby. Během šestiletého volebního odbobí se totiž mohou vystřídat dvě vlády a platit i různé koaliční dohody.

Zákon teď budou znovu posuzovat poslanci. Zde při původním hlasování nebyl problém - podpořili ho všichni koaliční zákonodárci. Ti však mají jen těsnou většinu a navíc při hlasování bude zřejmě chybět unionistická poslankyně Hana Marvanová, která očekává narození potomka. Opoziční ODS už prostřednictvím šéfa klubu Vlastimila Tlustého prohlásila, že pro návrh ruku nezvedne.

"Zvýšit ceny pohonných hmot, s tím my nesouhlasíme."

Vláda se snažila zákon o zvýšení spotřebních daní prosadit už třikrát. Navíc snížení příjmů rozpočtu hrozí i kvůli novele zákona o dani z přidané hodnoty, který nepodepsal prezident. Zákon totiž zaváděl u mnoha zboží vyšší sazbu a rozpočet tak může přijít o další miliardy korun.