seriál

5) Český strakatý pes byl určený k pokusům

Historie českého strakatého psa začala ve výzkumném ústavu. Tam byl zhruba před 70 lety vyšlechtěn pod názvem Horákův laboratorní pes, pojmenovaný podle šlechtitele Františka Horáka.

Český strakatý pes je středně velké společenské plemeno s nekomplikovanou povahou.

Foto: Pavlína Zábranská

"Snahou pana Horáka bylo vyšlechtit takové plemeno, které bude schopné často střídat majitele a bude si nechávat od lidí všechno líbit, protože to byl pes určený k pokusům. Když se pokusy na psech zakázaly, před rokem 1990, tak si české strakaté psy začali rozebírat běžní lidé, běžní chovatelé, dnes má plemeno poměrně slušnou základnu," líčí Vladimíra Tichá.

Jaké pokusy se na nich dělaly?

 „Oni zkoušeli vyšlechtit psy s epilepsií, aby se u nich epilepsie dala prokázat. Jinak pokusů, které se dělaly na psech byla celá řada. Dalším plemenem, které se hodně používalo, byl beagl. Dělalo se na nich ověření léků až po transplantace orgánů až po ověření kosmetických přípravků, dělalo se toho hodně."

Tvárný pes, který si zvykne kdekoli

Foto: Pavlína Zábranská

Jako laboratorní psi nesměli být strakáči vůči lidem agresivní a museli se dobře snášet ve smečce. I proto se strakáč snadno podřizuje. Při výcviku od mládí se ochotně skamarádí  s jinými zvířaty, například i s morčaty, králíky, kočkami nebo papoušky. Výborně hlídá, spolehlivě ohlásí štěkotem každého vetřelce, ale neublíží, zároveň není přehnaně uštěkaný a dá si snadno vysvětlit, kdy smí a kdy nesmí štěkat. Povahově je velice tvárný, jeho výchova není náročná. Zvykne si bez problémů na jakékoliv prostředí, od lesní samoty po centrum velkoměsta.

Foto: Pavlína Zábranská

"On je, když se na něj člověk podívá trochu takový voříšek. Moc se neví, z čeho vznikl. Odhaduje se, že tam byl foxteriér, možná německý ovčák. Dnes je to takové sportovní plemeno. Když někdo rád běhá na běžkách nebo běhá vůbec a vezme si s sebou českého strakatého psa, bude ho doprovázet", vychvaluje přednosti tohto plemene Vladimíra Tichá z České kynologické společnosti.

Podle zkušeností chovatelů většina strakáčů ráda cestuje a snáší bez problémů různé dopravní prostředky. Ani pobyt v restauraci, hotelu nebo autokempu jim nedělá problémy. Strakáč nadšeně spolupracuje při všech dětských lumpárnách a od dětí si nechá líbit takřka cokoliv.

Foto: Pavlína Zábranská
klíčová slova: