Schůzka lídrů ODS a ČSSD skončila krachem, jednání však budou pokračovat

Mirek Topolánek, foto: ČTK

Pondělní schůzka lídrů ODS a ČSSD skončila krachem. Skoro tři měsíce po volbách tak není jasné, jaká vláda vznikne, ani to, zda a jak rychle čekají stát nové volby. Šéfové občanských a sociálních demokratů Mirek Topolánek a Jiří Paroubek měli jednat o tom, za jakých podmínek by měla vzniknout menšinová vláda ODS doplněná o nestraníky. Těmi hodlají občanští demokraté obsadit ministerstva určená původně pro lidovce a zelené. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Schůzka lídrů ODS a ČSSD 21. srpna,  foto: ČTK
Sociální demokraté chtějí mít na obsazování ministerských křesel vliv, což ODS odmítá. Z potiků ODS prý Jiřímu Paroubkovi nejvíc vadí kandidát na ministra vnitra Ivan Langer a uchazeč o funkci ministra zahraničí Alexandr Vondra. Sociální demokraté odešli ze schůzky rozladěni a z jejího krachu se strany obviňovaly navzájem. Mirek Topolánek prohlásil, že Paroubek přišel na schůzku s cílem se nedohodnout.

"To jednání mělo posouvat a posouvalo podobu podpory menšinové vlády demokratickým spektrem do podoby skryté velké koalice, což jsme deklarovali už dopředu, že je pro občanské demokraty nepřijatelné."

Jiří Paroubek po odchodu z jednání na oddělené tiskové konferenci zase uvedl, že pokud ODS nezačne brát jednání vážně a nepřijde s rozumnými kompromisy, tak nemá cenu v jednáních pokračovat. Postěžoval si na tón, jakým ODS k ČSSD údajně hovoří.

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
"Pánové k nám přistupují jako představitelé Velké Británie a my jsme jako Zanzibar, myslím někdy ke konci 19. století. Tak ta situace skutečně není."

Původně chtěl Paroubek navrhnout ukončení vyjednávání. Po jednání vedení ČSSD názor změnil. Důvodem mělo být podle jeho vyjádření vstřícné gesto Mirka Topolánka, který mu poslal obálku se jmény části ministrů, které chce navrhnout.

Jaké jsou další možné varianty vývoje? Jednou z nich je podle šéfa ODS Mirka Topolánka přechodná vláda, která by republiku dovedla k novým volbám už příští rok. Nevyloučil ani to, že vláda půjde do sněmovny se žádostí o důvěru i v případě, že nebude mít dopředu vyjednanou podporu. Jak se na situaci dívá politolog Bohumil Doležal?

"V tuto chvíli ČSSD a pan Paroubek příliš lpějí na svém požadavku, aby se vytvořila vláda ODS, která jim bude vydána na milost a nemilost a ponese odpovědnost za to, co jim ČSSD v pozadí dovolí udělat. To je pro ODS velmi obtížná situace a zdá se mi, že už do této doby udělala ODS spoustu zbytečných vstřícných kroků vůči požadavkům ČSSD. Pokud by to mělo dál takto pokračovat, tak to bude znamenat pro ODS v určitém slova smyslu politickou sebevraždu. V tuto chvíli jediná šance na nějaké důstojnější řešení jsou předčasné volby."

Zleva Mirek Topolánek a místopředsedové strany Petr Nečas a Ivan Langer,  foto: ČTK

Spekuluje se o tom, že jedním z možných důvodů razance odstupujícího premiéra Paroubka je varianta, že má v kapse jednoho poslance, který podpoří jeho vládu. Rovněž deník Právo uvedl, že se Jiří Paroubek rozhodl při vyjednávání o vládě přitvrdit i proto, že část členů Strany zelených dala najevo, že by byla ochotná podpořit menšinovou vládu ČSSD, která by dovedla zemi k předčasným volbám. Dana Kuchtová ze Strany zelených říká, že jde asi o třetinu členů výboru.

"Jejich motivací bylo to, aby se nejsilnější strany nespojily a nezměnily volební systém na většinový, při kterém by malé strany potom ztratily vliv na vývoj událostí."

Zbývající dvě třetiny členů zelených také nechtějí většinový systém, ale odmítají mu čelit spojením s ČSSD, pokud by se opírala o hlasy komunistů.