Sobotka podá kvůli potížím s Babišem demisi vlády

Bohuslav Sobotka, photo: CTK

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kvůli nejasnostem kolem ministra financí Andreje Babiše (ANO) podá do konce týdne demisi celé vlády. Novinářům řekl, že pokud by Babiše pouze odvolal z funkce ministra financí, šéfovi hnutí ANO by to do voleb umožnilo hrát roli mučedníka, na kterou se už několik dnů intenzivně připravuje. Babišovo pokračování v čele resortu však považuje za neudržitelné. Hrad nechává oznámení bez komentáře. Babiš označil Sobotku za zbabělce.

Bohuslav Sobotka, foto: ČTK
"Jsem připraven podat k rukám pana prezidenta demisi, předpokládám, že ještě během tohoto týdne. Chci tím uvolnit ruce koaličním stranám k tomu, aby mohly jednat o řešení této situace,"řekl premiér Sobotka. Pokud by se ČSSD, ANO a KDU-ČSL dohodly na pokračování koalice, je podle něj třeba vyřešit pozici ministra financí. Sobotka prohlásil, že není možné, aby se vláda snažila přežít zbývající půlrok do řádného termínu voleb a tvářila se, že se nic neděje. Babiš je podle něj ve střetu zájmů, když mu jako ministrovi financí podléhá Finanční správa, která by měla vyšetřit jeho nákup jednokorunových dluhopisů od společnosti Agrofert v době, kdy ji vlastnil.

Vysvětlení v Babišově dopise nestačilo

Sobotkovi nestačilo vysvětlení v dopisu, který Babiš poslal v závěru minulého týdne Poslanecké sněmovně. Ministr financí označil všechny své transakce se společností Agrofert za legální a míní, že vše vysvětlil. Sobotka dopis označil za hluboké zklamání. Svým krokem chce předseda vlády umožnit nestranné vyšetření všech případů.

Babišovo odvolání by podle Sobotky bylo nejjednodušším řešením, ale situaci a atmosféře v Česku by neprospělo. Nevyloučil ani vypsání předčasných voleb. Na středečním jednání vlády chce svůj postup vysvětlit koaličním partnerům a do konce týdne se sejít se Zemanem, aby probrali současnou situaci a případně mu také předal demisi.

Faltýnek (ANO): Žádná krize není, je to křeč sociálních demokratů

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že žádná reálná vládní krize není. Jde podle něj o křeč premiéra Bohuslava Sobotky a jeho ČSSD, který se snaží zastavit řešení kauz ovládnutím ministerstva financí. Řekl to na Žofínském fóru, ze kterého se následně omluvil a zamířil za vedením hnutí. "Sociální demokracie neví, co má dělat, při pohledu na své preference," dodal Faltýnek. Nejlepším řešením by podle přesedy hnutí ANO Andreje Babiše bylo, aby vláda dovládla v demisi do řádných parlamentních voleb. Sobotku označil za zbabělce.

A jak reagují další politici? Hrad nechává oznámení o demisi bez komentáře. Předseda opoziční ODS Petr Fiala považuje demisi vlády za výraz bezradnosti a alibismu. Podle šéfa STAN Petra Gazdíka uvrhli Sobotka a Babiš svým chováním Česko do nestability. Sobotka se podle něj zřekl veškeré odpovědnosti a předal ji Zemanovi. Jak vyplývá z vyjádření analytiků, demise vlády zřejmě neohrozí vývoj ekonomiky ani vnímání investorů. Česko totiž těží z předchozí dlouhé stability.

Spory mezi hnutím ANO a ČSSD provázejí celé fungování vlády

Andrej Babiš, foto: ČTK
Spory uvnitř kabinetu, který se ujal moci koncem ledna 2014, se dostaly na veřejnost už v prvních měsících fungování vlády. Především šlo o slovní přestřelky mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a prvním vicepremiérem, ministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem.

Hlavní loňskou krizí byl spor o reorganizaci policejních útvarů a vznik Národní centrály proti organizovanému zločinu. Babiš řekl, že hnutí ANO zváží setrvání ve vládě. Napětí ve vládní koalici vyvolala také novela zákona o střetu zájmů, takzvaný "lex Babiš". Novelu, která omezuje podnikání členů vlády i dalších funkcionářů a která mířila na Babiše, ostře kritizovalo jeho hnutí ANO. Od začátku letošního roku se řeší Babišův nákup dluhopisů jeho někdejší společností Agrofert, kvůli kterému na něj bylo podáno trestní oznámení kvůli možnému krácení daně. Babiš v minulém týdnu řekl, že podezírá Sobotku z vytváření atmosféry, aby ho mohl odvolat a zlikvidovat jako politického soupeře.