Sociální demokraté, lidovci a unionisté podepsali koaliční smlouvu

Stanislav Gross, Miroslav Kalousek (vlevo) a Pavel Němec, foto: ČTK

Vedení sociálních demokratů, lidovců a unionistů podepsalo koaliční smlouvu. Podpisu předcházelo čtyřhodinové víkendové jednání výkonného výboru ČSSD, který nakonec novému premiérovi Stanislavu Grossovi na složení kabinetu kývl.

Stanislav Gross, Miroslav Kalousek (vlevo) a Pavel Němec, foto: ČTK
Vedení sociálních demokratů, lidovců a unionistů podepsalo koaliční smlouvu. Podpisu předcházelo čtyřhodinové víkendové jednání výkonného výboru ČSSD, který nakonec novému premiérovi Stanislavu Grossovi na složení kabinetu kývl. Vláda chce podle premiéra především chránit naše národní zájmy v Evropské unii, urychlit hospodářský růst, snížit nezaměstnanost a kriminalitu.

"Další se týká zvýšení kvality života na venkově a ochrana životního prostředí. Poslední z těch hlavních témat je ozdravení veřejných financí s tím, že směřujeme k plnění kritérií, která umožní ve stanovených termínech vstoupit do Evropské měnové unie."

Gross delegáty také vyzval, aby strana byla více jednotná a její členové se nehádali na veřejnosti. Ačkoli slyšel z úst řady sociálních demokratů kritiku, je přesvědčen, že koaliční vládu ve sněmovně podpoří všech 70 poslanců jeho strany. Některým se však nelíbí fakt, že z hlediska rozdělení moci se nynější uspořádání příliš neliší od Špidlovy vlády. Navíc unionisté a lidovci spíše posílili. Předseda vlivné ústecké organizace Jaroslav Fondyna zdůrazňuje, že na ministerstvech, které jeho strana nezískala, by měli pracovat alespoň sociálně demokratičtí náměstci. Aby tyto resorty pohlídali?

Koaliční smlouva, foto: ČTK
"Je to proto, abychom měli možnost více vstupovat do činnosti těchto ministerstev. Slovo pohlídat bych nahradil slovem větší vliv."

Ke kritikům personálního složení kabinetu patří i poslanec Radim Turek, který má pochybnosti, zda unionista Karel Kühnel zvládne funkci ministra obrany. Má obavy, že reforma armády se zastaví, v lepším případě zpomalí.

"Karel Kühnel se nikdy nevyjadřoval k resortu obrany, nikdy jsem neslyšel jeho koncepci, takže to považuji za obrovský handicap. A musí si uvědomit, že přece jenom ve výboru pro obranu a bezpečnost je drtivá většina poslanců, kteří tam pracují 6 let a v tu chvíli to vidím jako jistý problém ve spolupráci."

Poslanec Vladimír Laštůvka shrnul situaci v ČSSD vtipem, kdy se v nebi setká ruský car Mikuláš s Leninem, porovnávají časy za své éry a zjistí, že se vlastně nic nezměnilo. Nakonec se dostanou k tomu, že Rusové stále pijí vodku, jenom teď stojí 44 a ne 40 kopějek. A stála vám ta Velká říjnová socialistická revoluce za ty čtyři kopějky? ptá se podle Laštůvky na závěr car Mikuláš. Podle něj vtip přesně vystihuje situaci Grossovy ČSSD proti té Špidlově.

Nový kabinet má mít 18 členů, tedy o jednoho více než odcházející Špidlova vláda. Lidovci a unionisté získali každý po třech ministrech, ostatní místa obsadí ČSSD. Odborníci upozorňují, že koalice zatím jasně neřekla, kde chce na splnění svých slibů vzít peníze. Také opozice je ke Grossově vládě kritická. Podle místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové jde sice o dobře znějící slova, ale bude záležet na tom, jak je tým Stanislava Grosse dokáže naplnit.

"Není tam žádná ambiciózní myšlenka, která by v sobě nesla nějaké riziko, a tím myslím například reformu zdravotnictví nebo reformu justice nebo volebního systému. S tím tato vláda, jak se ukazuje, nechce nic dělat a v tom případě si myslím, že je to spíše taková hra na udržení svých pozic a na nic jiného."

Koalici teď čeká příprava programového prohlášení, kde hodlá sliby ze smlouvy převést do konkrétních kroků. S programem by kolem 20. srpna mohla vláda předstoupit před sněmovnu. Spekuluje se o tom, že podobou navrhované vlády není nadšen ani prezident Václav Klaus. S některými kandidáty na ministry si ještě hodlá promluvit.