Soukromí exekutoři za první rok své činnosti řešili 31 tisíc soudem nařízených exekucí
Když se řekne slovo exekutor, většině lidí naskočí husí kůže. Představí si dobře známý obrázek z filmů - muže běhající po bytě, kteří na vše cennější lepí nálepky zabaveno a opodál smutně stojící rodina dlužníka. Tento negativní obraz si přeje rozbít Exekutorská komora, která si v těchto dnech připomněla svoji roční existenci.
"My konkrétně děláme hodně případů pro telekomunikační firmu a tam ty částky jsou do 50 tisíc, takže ta vymahatelnost je skutečně vyšší, než u těch obrovských částek, kde se mnohdy pohybuje skutečně v několika procentech úspěšnosti."
Řada společností, které dluží obrovské částky totiž několik let nepracuje a jejich majetek zmizel v nenávratnu. Největší potíže exekutorům způsobuje špatné nebo žádné poskytování součinnosti ze strany různých státních orgánů. Jak tvrdí Juraj Podkonický, nedostatky jsou i v samotném zákoně o exekutorech.
"Nahrávají a pomáhají dlužníkům stále se vyhýbat efektivní exekuci a je až s podivem, že některé státní orgány nám hází tzv. klacky pod nohy. My se domníváme, že by bylo na místě, aby se na nás obrátily zejména finanční úřady, které mají problém s vybíráním daní. Bylo by dobré, aby se na nás obracely s vybíráním pokut. Podle našich informací v loňském roce bylo vymoženo 7,5 miliard, přestože předpis na daních činil kolem 42 miliard."
Podle představitelů komory exekutorů požadují státní orgány mnohdy nesmyslně vysoké poplatky za informace a jak uvedl člen prezidia Vladimír Plášil, problémy jsou i s bankami, registry motorových vozidel a zdravotními pojišťovnami.
"Tvrdí, že nejsou povinny sdělovat žádné údaje soudním exekutorům. To znamená, že my se nejsme schopni dozvědět, jakého má ten povinný zaměstnavatele, z jakého účtu je placeno pojistné a další podstatné věci, které soudní exekutoři potřebují."
Exekuce majetku je vždy pro rodinu dlužníka stresující. Mnohdy se stane, že si dlužník vezme půjčku, přijde o zaměstnání a najednou není schopen dluh splácet. Jak mi potvrdil Juraj Podkonický i těchto případů je celá řada a exekutoři se snaží vyjít lidem vstříc.
"My se snažíme vždycky, pakliže ti lidi nám vysvětlí, jak se do toho dostali, domluvit se s nimi. Samozřejmě jim nesebereme hned veškerý majetek, domlouváme se na splátkách. Jsou různé případy, někdy se nám stalo, že na nás lidé křičí. Jednou na nás pustili i psy, tam však byla výhoda, že jsme sebou měli policii, ta zajistila odchyt psů a exekuce byla provedena."
Jak dodal Juraj Podkonický soukromí exekutoři se často setkávají i vyhrožováním a zastrašováním. Na druhé straně se zase množí stížnosti na jejich chování. Za loňský rok jich bylo podáno asi 40. Z toho zhruba 10 procent oprávněných. Podle představitelů Exekutorské komory samoregulační ochranný mechanismus funguje a sama komora podala 4 žaloby na své členy.