Střídání letitých rivalů
O prezidentských volbách mnozí lidé předpokládali, že završí jednu velkou éru československé, později české politiky. Z politické scény měly těmito volbami definitivně odejít tři výrazné osobnosti, Havel, Klaus a Zeman. Prognóza se ale naplnila jen částečně. A jak uvádí Zdeněk Vališ, příchod Václava Klause na Hrad nepostrádá jisté pikantnosti.
V polovině devadesátých let však soupeření obou Václavů o pojetí transformace mohlo být docela inspirativní. Vždyť to vypadalo, že v tom nejpodstatnějším - prohlubování parlamentní demokracie a tržního hospodářství - si vcelku rozumějí. Vznikající politicko-ekonomický systém byl velká neznámá a diskuse mezi premiérem a prezidentem vytvářely z mlhy postkomunistického chaosu zdání nového řádu a zároveň uvádějí společnost do pohybu. Vše se ovšem dramaticky změnilo s příchodem první politické krize v roce 1997. Havlův ostrý protiklausovský projev v Rudolfinu premiéra těžce ranil. Byla to rána tvrdá a nečekaná. Následný pád Klausovy vlády, rozkol v ODS a vznik úřednického kabinetu v režii Václava Havla vedly nakonec k tomu, že z přirozených politických oponentů se stali osobní nepřátelé číslo jedna.
Vytvořila se dosti zvláštní a bezprecedentní situace. Havel a Klaus spolu přestali osobně komunikovat. A tento stav vydržel i poté, co se Klaus stal předsedou Poslanecké sněmovny. O to intenzivnější a ostřejší dialog mezi dvěma nejvyššími politiky země ovšem probíhal prostřednictvím médií. Jakkoli navenek Klausův spor s prezidentem jako by zapadal do jeho permanentního boje proti všem elitářům, socialistům a levičákům a ze strany prezidenta mohl být vykládán jako zásadový boj dobra se zlem, bylo zcela patrné, že tady už nejde o jakési pokračování masarykovského zápasu o pojetí státu, ale spíše o nesmlouvavé vyřizování osobních účtů a snahu srazit toho druhého na kolena za každou cenu. Klause usvědčovala z osobní nevraživosti zbytečná štiplavost, Havla zase až nepochopitelná přecitlivělost.
Například loňskou nenápadnou ironickou poznámku Klause o budoucí roli hypotetické "první dámy", která by si neměla hrát na hlavní postavu dobročinné sféry, pochopil Havel jako osobní útok na činnost jeho první a druhé ženy, neudržel nervy na uzdě a v deníku Právo reagoval výkřikem: "Pane předsedo, nechte mou rodinu na pokoji!"Část národa se podobnými přestřelkami dobře bavila, popřípadě si ťukala na čelo, část projevovala znechucení. V závěru tohoto letitého zápasu se už už zdálo, že nakonec bude přece jen triumfovat Havel. ODS musela loni už podruhé za sebou přenechat první místo ve volbách sociálním demokratům a na podzim se otec-zakladatel Klaus vzdal předsednického křesla.
Prezident mohl v tom okamžiku prožívat hlubokou satisfakci. Stejně jako po roce 1997 se ovšem ukázalo, že psát Klausovi politický nekrolog se zatraceně nevyplácí. K představě tohoto muže jako politického důchodce je opravdu nutná až nezdravá dávka fantazie. Co asi cítil Václav Havel, když se mu donesla zvěst o tom, že jeho nástupcem na Hradě bude právě Václav Klaus, že ho politicky přežije o pět let největší soupeř? Dovolme si ale zaspekulovat. Není vyloučeno, že čas by mohl smazat některé nepříjemné vzpomínky a vyléčit staré rány. Není vyloučeno, že oba intelektuálové, i když každý s jiným viděním světa, si jednou přátelsky podají ruce. Připomeňme si v této souvislosti jednu nenápadnou episodu z první volby prezidenta. Se svými projevy k zákonodárcům tehdy vystoupili čtyři kandidáti, mimo jiné dlouholetý Havlův přítel Petr Pithart. Na svého přítele, kterému zbývalo pár dnů do vypršení mandátu, ale nepamatoval v projevu ani slůvkem. Jediným z kandidátů, kdo odcházejícímu prezidentovi poděkoval za jeho dvanáctileté účinkování na české politické scéně, byl Václav Klaus.