Tatra Hanzelky a Zikmunda je národní kulturní památkou

Tatra 87

Z tatrovky Hanzelky a Zikmunda je národní kulturní památka. Oba slavní cestovatelé s ní objeli téměř celý svět a teď se dostala mezi největší poklady České republiky. Vláda totiž zařadila s platností od prvního ledna 2006 pět vozů z Národního technického muzea na seznam památek. S nápadem postavit unikátní sbírku vozidel na roveň korunovačním klenotům, Národnímu divadlu, Hradu či Karlovu mostu přišel zesnulý ministr kultury Pavel Dostál.

Tatra 87 | Foto: Elena Horálková,  Český rozhlas
Z tatrovky Hanzelky a Zikmunda je národní kulturní památka. Oba slavní cestovatelé s ní objeli téměř celý svět a teď se dostala mezi největší poklady České republiky. Vláda totiž zařadila s platností od prvního ledna 2006 pět vozů z Národního technického muzea na seznam památek. S nápadem postavit unikátní sbírku vozidel na roveň korunovačním klenotům, Národnímu divadlu, Hradu či Karlovu mostu přišel zesnulý ministr kultury Pavel Dostál. Jak uvedl Karel Zeithammer z Národního technického muzea, první automobily Tatra 87, s nímž jeli Hanzelka a Zikmund, vznikaly ve 30. letech.

"Byl to automobil se vzduchem chlazeným osmiválcovým motorem vzadu, určeným pro vyšší klientelu. Samozřejmě tento automobil se vyráběl v omezené míře ještě po druhé světové válce a právě s jedním z takových automobilů podnikli Hanzelka a Zikmund ony legendární cesty po různých světadílech. Všichni diváci jistě shlédli několik filmů z této cesty a jistě si povšimli po jakých cestách, respektive spíše necestách Hanzelka a Zikmund jezdili. Dneska by se do podobného terénu nikdo bez náhonu na všechna čtyři kola neodvážil. Proto pokládejme za vpodstatě zázrak, co Hanzelka a Zikmund v těch 40. letech projeli."

Podle muzea byl každý ze zepsaných vozů ve své době naprosto unikátní technickou novinkou a zápis na seznam si rozhodně zaslouží. Například Tatra 77a je unikátní tím, že v jejím případě kontruktér Hans Ledwinka použil jako první na světě aerodynamickou karoserii u séirově vyráběného vozu. Do dnešního dne se dochovalo dvacet kusů. Jedna z těchto tatrovek vévodí například sbírce moderního designu v Mnichově.

"Vozy firmy Tatra zaujímají ve sbírce Národního technického muzea nepřehlédnutelné místo. Vždyť jenom v základní expozici v dopravní hale Národního technického muzea na Letné jich je vystaveno šest a z toho právě pět bylo prohlášeno za národní kulturní památku. Vedle již zmíněného vozu Hanzelky a Zikmunda, je to první automobil vyrobený na našem území, respektive v tehdejší monarchii již na sklonku předminulého století. Je to legendární vůz Präsident. Hned vedle něho stojí další pozoruhodný automobil z roku 1900, což bylo první závodní auto nejen firmy kopřivnické Vozovky, ale i vyrobené na našem území. Z dalších vozů, které byly zařazeny mezi národní kulturní památky, je třeba započítat velkou dvanáctiválcovou limuzínu Tatra 80 speciálně postavená pro prezidenta Masaryka."

Zajímavostí je, že prezident Masaryk zaplatil auto ze svého. Zapsání na seznam památek znamená pro exponáty nejen jakési morální vyzdvižení, ale třeba i přístup k dalším penězům na opravu.