V Brně funguje první psí krematorium

Foto: Oficiální stránky Krematoria zvířat Brno

To, že Češi jsou vášnivé chovatelé je známé. V celé České republice žije podle odhadů nejméně milion psů, přesná čísla nikdo nezná. Jen v samotné Praze odhadují kynologové počet na 150 000. Co ovšem v situaci, když zvíře uhynu? Od května funguje v Brně vůbec první psí krematorium.

Foto: Oficiální stránky Krematoria zvířat Brno
S nápadem přišel pan Foltýn před pár lety. Rok a půl trvalo než dostal patřičná povolení, potom následoval zkušební provoz a letos v květnu začalo zařízení fungovat naplno. Co nabízí? Vlastně vše, co se týká odchodu zvířecího miláčka do psího ráje, od rakvičky až po urnu. Více František Foltýn.

"Pro některé lidi, třeba bezdětné manžele, je pes jako dítě. Chtějí třeba zahrát ukolébavku od Mozarta, nosí mu do rakve různé oblíbené hračky a chtějí se s ním v klidu rozloučit, naposled popovídat. Někteří chtějí speciální kytici nebo stuhu na rozloučenou."

Někdy se ve zvířecím krematoriu setkávají i s neobvyklými požadavky. Pokračuje veterinářka Halina Vašková.

"Měli jsme zde staršího pána, kterému umřela kočička. Přišel a ptal se, jestli by spolu s ní nemohl spálit i kanárka. Ptali jsme se, jak to chce zařídit, když kočička už je mrtvá. On na to, že kanárek už je také mrtvý, že ho má dva roky v mrazáku. Vyhověli jsme mu a pán byl rád, že mohl pro svá zvířátka udělat na poslední cestě to nejlepší."

Majitelé zvířete si odnesou urnu s ostatky svého miláčka a je na nich jestli využijí vsypovou loučku nebo ne. Pokračuje František Foltýn.

"Jsou lidé, kteří udělají vsyp na místě, kam rádi chodili. Třeba jeden pán z Tuřan chodil se svým psem denně kolem letiště a když jde kolem, vždy si na svého pejska vzpomene. Někteří zase dají přednost keramickým nebo křišťálovým urnám, mohou si tam nechat vyrýt jméno psa a datum narození a úmrtí a urnu si potom umístí někde v bytě, třeba k medailím, které získal jejich pes za života."