V Třebíči se pekl chleba v unikátní historické peci

chleb_sul.jpg

V Třebíči se po padesáti letech opět pekl chleba. Na tom by nebylo nic divného. Ale tenhle se pekl v historické peci 4 metry dlouhé a tři metry vysoké.

Dům na okraji Židovské čtvrti, památky UNESCO, prošel kompletní rekonstrukcí. Jeho majitelé se při opravách snažili postupovat citlivě, aby se zachovalo co nejvíc původních prvků.

"Tento dům je jeden z nejstarších tady v podzámčí, protože byl v prvním uličním traktu, který vedl ke Starému Brodu do města na druhou stranu řeky,"

uvedl pro Český rozhlas Jiří Jelínek, majitel starého domu na okraji židovské čtvrti, který kdysi patřil rodině Pejcharových. Původní pekařská pec byla při rekonstrukci největším překvapením. Byla v dezolátním stavu, Jelínkovi ji opravili a rozhodli se po 50 letech pečení chleba obnovit.

"Ta pec byla utajená v prvním patře. Tady byla asi proto, že tu byly často povodně. Zřejmě by hrozil výbuch té pece, kdyby se zaplavila čerstvě roztopená vodou. Takže tady máme pec, o které víme, že pekla až do 50. let 20. století. Jsou tu klenby, statický systém ty klenby drží, a jsou hodně staré, už od středověku."

Speciální nosná konstrukce byla opravdu potřeba. Pec je totiž dlouhá asi 4 metry a vysoká 3 metry. Má obrovskou váhu a dům byl s největší pravděpodobností jako pekárna už postavený. Obnovená pec své majitele přímo lákala pečení chleba zkusit. A tak si Jiří Jelínek připravil nezbytné pomůcky, pozval pár přátel, sousedů a starousedlíků z Židovské čtvrti a pustil se do díla. Mezi hosty netradičního setkání byl také pětaosmdesátiletý pekař Cyril Pokorný, který dlouhá léta působil jako vedoucí pekáren ve Velkém Meziříčí, Žďáru nad Sázavou i jinde. Příležitost zúčastnit se tohoto zajímavého setkání si nemohl nechat ujít. Vše začalo roztápěním pece, které trvalo asi hodinu.

"Oheň je přímo v místě té pece. Když to vyhořelo a vyhřálo se to, tak se to vymetlo a na místo, kde před tím hořel oheň, se sázel chleba. Když se ta pec vytopí a vymete, tak se vezmou takové pokličky, zpětné tahy se zacpou a teplo zůstává v peci,"

vysvětlil princip pece Jiří Jelínek. Pekař Cyril Pokorný pak uhnětl kilové bochníky a už se mohlo sázet. Chleba se upekl za půl hodiny a chuť byla podle hostů vynikající. Pečení v tomto historickém unikátu je pouze sváteční. Jelínkovi plánují, že v pekárně budou každé dva týdny pořádat workshopy pro veřejnost, kde se mohou lidé naučit chleba upéct.