V Žatci spustili orloj s chmelařskými motivy
Město Žatec se může pochlubit unikátním orlojem, který zdobí motivy z pěstování a sklizně chmele. Protože je město a jeho okolí touto surovinou proslulé, vznikl zde i Chrám chmele a piva.
"Je poměrně veliký. Široký kolem čtyř metrů a vysoký kolem sedmi metrů. Je pojatý jako velkoplošný reliéf z měděného plechu,"
přiblížil orloj architekt projektu Chrámu chmele a piva Jiří Vaníček. Orloj zdobí motivy z pěstování a sklizně chmele. Dvanáct apoštolů zde nahradily mariášové karty, stejně jako na pražském orloji tu však nechybí kostlivec se zvonkem. Nápad architekta Vaníčka uvedl v život pražský umělecký kovář Petr Podzemský, který na orloji pracoval rok a půl. Tak jako se v Praze do slavné hospody U Fleků chodí pod hodinami, bude se do Chrámu chmele vcházet pod chmelovým orlojem.
"Na žateckém orloji je vyobrazena typická žatecká oslava, která se vždy koná na konci žáří a které říkáme Dočesná."
Jak dodal architekt Jiří Vaníček, v orloji je však skryto i důležité memento, že radovánky nejsou nekonečné a zase přijdou horší časy a tvrdá práce na chmelnici.
"Práce spojené s pěstováním a sušením chmele ukazuje ručně malovaný kruh kolem ciferníku, kterému se říká zodiak, a ten na žateckém orloji ukazuje, co se děje v chmelnicích. Také ukazuje astronomická znamení zvěrokruhu."
Součástí Chrámu chmele a piva je také maják."Říkáme mu chmelový maják a má za úkol navádět do Žatce turisty. Je vybaven patřičně silným osvětlením. Bude vidět asi ze vzdálenosti 20 kilometrů a bude se rozsvěcet jen ve výjimečných situacích, kdy v Žatci budou probíhat kulturní akce jako je Dočesná, Chmel fest a nebo jiné."
Součástí majáku bude výtah s 3D projekcí letu nad Žatcem. Na vrcholu věže je pak vyhlídková plošina s rozhledem do žateckého regionu. Součástí areálu je už otevřené Chmelařské muzeum s největší expozicí svého druhu na světě. Na ploše 4000 metrů čtverečních tu představuje vývoj chmelařství od raného středověku až do současnosti. Návštěvníci se dozví, proč se nejlepší chmel sklízí právě na Žatecku a proč se musel už od středověku chránit před nekvalitními napodobeninami. V areálu je i bludiště z chmelových žoků a to v budově starého skladu chmele. Na jeho konci je ukryt poklad chmelařského regionu. A co by to bylo za areál bez minipivovaru U Orloje. Tady se pivo vaří přímo před zraky návštěvníků.