Věci veřejné schválily koaliční smlouvu v internetovém referendu

Foto: ČTK

Koaliční smlouva mezi ODS, TOP 09 a Věcmi veřejnými je hotová. Uzavřeno je všech sedm programových kapitol, i mechanismy koaliční spolupráce. Sympatizanti Věcí veřejných schválili text úplnou novinkou - prostřednictvím internetového referenda.

Koalice chce provést zásadní reformu veřejných financí s cílem zastavit zadlužování a reformu důchodového systému a zdravotnictví. Lídři stran si hned po volbách stanovili sedm programových kapitol. Dohodli se mimo jiné na tom, že bude zavedeno školné na vysokých školách či zprůhledněny veřejné zakázky. Koaliční smlouvu ocenil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Miroslav Kalousek, foto: ČTK
"Je podle našeho názoru životaschopným projektem schopným dosáhnout ty zásadní změny v ČR, které jednotlivé politické strany slibovaly před volbami a dostaly na ně mandát od voličů."

Novinkou při schvalování koaliční smlouvy bylo referendum Věcí veřejných. Registrovaní 'véčkaři' se na internetu vyjadřovali k jediné otázce. A to, zda jsou pro vstup do koalice s ODS a TOP 09 za dojednaných podmínek. Referenda se zúčastnilo 22 procent z téměř 17 tisíc registrovaných 'véčkařů'. Aby bylo referendum platné, stačí 10 procent. Pro vstup do vlády se vyslovilo 78 procent hlasujících. Hlasování, které bylo kvůli technickým problémům, přerušeno, se překvapivě nezúčastnil předseda VV Radek John, který se zapomněl registrovat v daném termínu. Je si však jistý, že se vyjednávačům podařilo maximum.

"Já nevím o ničem z našeho programu, co by se nám nepodařilo alespoň částečně prosadit. My jsme nemuseli couvnout v ničem. Například testy korupční odolnosti - nyní jsou testy spolehlivosti. Výborně. Školská reforma - odložené školné, náš programový bod, dále přetažení peněz z armády do školství. Prostě není nic, kde bychom cítili porážku."

Radek John, foto: ČTK
Radek John připustil, že koaliční smlouva je velmi podrobná narozdíl od materiálů předchozích vládních uskupení. Důvodem jsou prý počáteční složitá jednání, která byla výrazem nedůvěry. Podle politologů se Věci veřejné myšlenky internetového referenda musí držet, protože na něj nalákaly voliče. Politolog Jan Bureš si však myslí, že jde o určitý marketing, který budou Věci veřejné využívat jen výjimečně, protože budou vystaveny běžné parlamentní rutině. Referendum respektují i ostatní koaliční strany.

Nová vláda středopravé koalice se ve sněmovně nedočká podpory sociálních demokratů. Potvrdil to místopředseda ČSSD Milan Urban s tím, že jim vadí některé stěžejní programové body koaliční smlouvy.

Milan Urban
"V jejím vládním prohlášení jsou zcela nepřijatelné záležitosti - zavedení školného, jsou to náznaky reformy penzijního systému vyvedením těchto peněz z důchodového účtu, dále záležitosti, které se týkají zdravotnictví."

Podle Urbana naopak v koaliční smlouvě chybí kroky, které povedou k růstu ekonomiky a zaměstnanosti. Svou podporu nové vládě nedají ani komunisté. Předsedovi Vojtěchu Filipovi vadí jak koaliční smlouva, tak i personální složení kabinetu. Zpochybnil kvalifikaci některých lidí v budoucí vládě k tomu být ministrem. Výtka směřovala například na ministra dopravy Víta Bártu z VV, týkala se ale i Radka Johna. Ten plánuje změny na vnitru a v policii, a to kombinaci snižování mezd a propouštění.