Vztahy mezi ODS a ČSSD se vyostřují

Jiří Paroubek (vlevo) a Mirek Topolánek

Mezi ODS a ČSSD to stále více jiskří. ČSSD zveřejnila materiál, o kterém tvrdí, že má zdiskreditovat stranu i jejího předsedu Jiřího Paroubka. Kdo je autorem, zůstává tajemstvím. Napjatá situace však vyústila ve vzájemné napadání předsedů dvou nejsilnějších stran, kteří se vzájemně obviňují a jeden druhému doporučuje psychiatrické vyšetření. Šéf ČSSD Jiří Paroubek navíc nazval předsedu ODS Mirka Topolánka finančním podvodníkem. Víkendové dění na politické scéně shrnuje Zdeňka Kuchyňová.

Jiří Paroubek (vlevo) a Mirek Topolánek
Chtějí mě zničit, prohlásil na jednání Ústředního výkonného výboru sociálních demokratů jejich předseda Jiří Paroubek. Zveřejnil čtyři strany údajného scénáře, který má zdiskreditovat stranu i jeho osobně. Zpráva hovoří o bratrech Kočkových, kteří mají blízko k ČSSD a naznačuje jejich možné spojení se zločinem. Uvádí také, že je Paroubkovo manželství v krizi a hovoří o jeho údajné milence. Jiří Paroubek nevysvětlil, jak se k němu dokument dostal a materiál dal do souvislosti s ODS. Zároveň však nevyloučil, že může jít o podvrh.

"Já jsem také řekl, že to samozřejmě může být provokace a dali jsme to na webové stránky sociální demokracie, aby se s tím každý seznámil, aby bylo vidět, že z ničeho nemáme strach, co je tam obsaženo."

Vedení ODS pochybuje, že by zpráva, kterou Paroubek zveřejnil, byla věrohodná, uvedl místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer.

"Nebyl schopen říci, od koho to vlastně dostal, to za prvé. A za druhé, pokud si tím dělá snad alibi, že by policie začala šetřit závadové osoby a osoby, které jsou podezřelé ze spáchání trestné činnosti nebo z pobytu v podsvětí, tak ať si to alibi dělá. Ale pokud já budu ministrem vnitra, tak budu velmi pečlivě dbát na to, aby policie měřila všem podle jednotného metru."

Ivan Langer, foto: ČTK
Langer přirovnal aféru k tzv. Zemanovu kufříku z roku 1997. Tehdejší premiér varoval před policejním státem, jak se však ukázalo, kufřík, který dostal v metru, byl podvrh. Zda je nynější materiál z dílny ODS, ČSSD či někoho třetího se asi nedozvíme. Pokud se však někde objeví negativní článek, může Paroubek podle komentátorů odkázat na tajemnou obálku. Jak uvádí analýzy v tisku, v dokumentu je několik námětů a tipů z Paroubkovy minulosti, ale o většině z nich se již mluvilo a nejsou žádným šokujícím zjištěním. Zveřejnění zprávy nicméně vyostřilo vzájemné napadání předsedů ODS a ČSSD. Jiří Paroubek nařkl předsedu ODS Mirka Topolánka, že je finančním podvodníkem, ačkoliv vyšetřování firmy VAE, kde před lety figuroval, teprve začalo. Protikorupční policie věc šetří na základě dvou anonymních udání.

"Já myslím, že pan Topolánek, pokud se zachová jako muž, by měl rychle odstoupit. Rychle by se měl stát bývalým budoucím premiérem této země, protože toto není možné, toto nemůže projít ani panu Topolánkovi."

Paroubek uvedl, že představitelé firmy použili cenné papíry firmy k zástavě úvěru a pak je prohlásili za bezcenné. Předseda ODS pak podle něj prodal svůj podíl za 2,5 miliónů korun a pořídil si z něj byt. Šéf ODS Mirek Topolánek však vinu odmítl a nařčení považuje za předvolební strategii sociálních demokratů. Prohlásil, že se představitelé ČSSD pokusili zneužít kontakty v policii k politickému útoku na své soupeře.

"Za silnými slovy Jiřího Paroubka cítím strach. Strach, že už nadále nebude možné krýt vlastní zločiny a kriminalizovat soupeře."

Oba politici si pak vzájemně doporučovali psychiatrické vyšetření. Jiří Paroubek mimo jiné prohlásil, že je Topolánek ve vážném psychickém stavu, rozpadl se mu osobní i politický život a je na cestě do politického důchodu. Takové prohlášení nenechal Topolánek bez odezvy a uvedl, že pokládá Paroubka za nemocného člověka, který si osobuje pravomoci žalobce a soudce dohromady. Komentátoři pochybují o jejich další možné spolupráci.