Z krajanského tisku

0:00
/
0:00

Vybrat v krátkosti z krajanských časopisů, které se nám v redakci sešly v závěru loňského roku, není vůbec lehké. Kromě novoročních přání přinášejí totiž i spoustu zajímavých informací:

Vybrat v krátkosti z krajanských časopisů, které se nám v redakci sešly v závěru loňského roku, není vůbec lehké. Kromě novoročních přání přinášejí totiž i spoustu zajímavých informací:

Například Vídeňské Svobodné listy píší o 95. výročí Hotelu Pošta ve Vídni, kde se od roku 1910 odehrávala podstatná část českého krajanského života a kde dodnes sídlí některé české menšinové spolky. Informují i o tamním ochotnickém spolku Vlastenecká omladina.

Jednota, časopis českých krajanů v chorvatském Daruvaru, se věnuje nové knize o českém učiteli na Daruvarsku Karlu Herotovi. Ve 30. letech přispěl k oživení krajanského života zejména mezi mládeží. Jednota přibližuje také osobnost Antonína Řeháka z Rijeky, dirigenta tamního pěveckého sboru, divadelníka, a prvního předsedy rijecké České besedy. Loni v říjnu dostal nejvyšší chorvatské vyznamenání za humanitární činnost.

Řadu zajímavých informací přináší i prosincové číslo Českého dialogu. Vrací se například k úspěšné putovní výstavě o TGM a československých legiích. Připomíná i loňské životní jubileum prezidenta Československé společnosti pro vědy a umění v USA Miloslava Rechcígla. Desítky let se už věnuje historickým a genealogickým studiím a shromáždil unikátní údaje o Češích a Slovácích ve Spojených státech.

České listy v rubrice Odcházeli, aby... otiskly další portrét českého exulanta. Tentokrát se věnují Mirkovi Smíškovi z Nového Zélandu. Loňský osmdesátník je uznávaným keramikem, který za svou tvorbu dostal vyznamenání od britské královny. Měsíčník přináší rozhovor i s dalším významným zahraničním Čechem - Františkem Makešem ze Švédska. Jako restaurátor uměleckých děl přišel s unikátním objevem, jak využít enzymy k likvidaci plísní na obrazech. Stal se tak jedním z nejuznávanějších světových odborníků ve svém oboru.