Zahraniční studenti na českých školách

Foto: Evropská komise
0:00
/
0:00

České vysoké školy stále lákají studenty ze zahraničí. Nejvíce v Česku studuje Slováků a mladých lidí z Ruska a Ukrajiny. Počet zahraničních studentů tak stále stoupá a minulý akademický rok se jich na české vysoké školy zapsalo na denní studium více než 14 tisíc. Podrobnosti má Zdeňka Kuchyňová.

Foto: Evropská komise
Některé školy svým budoucím studentům ze zahraničí zajišťují i prázdninovou výuku češtiny, aby v ní mohli studovat zvolený obor. A o které vysoké školy je mezi cizinci největší zájem? To je otázka pro Michaelu Kleňhovou z Ústavu pro informace ve vzdělávání.

"Největší počet zahraničních studentů studuje na Karlově Univerzitě a tam především na první lékařské fakultě a dále na Masarykově univerzitě v Brně. Poměrně dost studentů cizinců studuje i na Českém vysokém učení technickém v Praze a na Univerzitě Palackého v Olomouci."

Jak je to se školným? Platí u nás zahraniční studenti školné?

"Pro zahraniční studenty platí stejná pravidla jako pro studenty české. To znamená, že když jsou schopni studovat v češtině, tak školné neplatí, pokud studují v cizím jazyce, tak školné platí."

Je mezi cizinci zájem také o české vysoké školy soukromé?

"Ano, v poslední době se tito studenti objevují i na soukromých vysokých školách. Jedná se zhruba o 900 studentů."

Foto: Evropská komise
Přitom ještě před pěti lety na soukromých školách studovalo jen 50 cizinců. Vysoké školy také nabízejí studium v angličtině, za něj ale platí všichni studenti, i Češi. Počet studentů z ciziny se tak výrazně zvyšuje. Minulý akademický rok jich na české vysoké školy chodil více než dvojnásobek ve srovnání s rokem 2000. Celkem tak minulý rok studovalo ve všech programech a formách studia téměř 18.400 cizinců. Nejvíce jich tradičně bylo na už vzpomínané Univerzitě Karlově, kterou studovalo přes 5200 cizinců a na nejoblíbenější první lékařskou fakultu jich docházelo 1100.

V Česku nejčastěji studují Slováci, výhodu mají v tom, že jsou bez problémů schopni rozumět česky vedeným přednáškám. Na vysoké školy jich minulý akademický rok chodilo přes 9300. Druhou nejpočetnější skupinou jsou Rusové. České univerzity však lákají i studenty ze vzdálenějších zemí, uvedla Michaela Kleňhová.

"Je zde například student z Tanzanie, Trinidadu a Tobaga, Singapuru nebo ze Scheychel."