Zahraniční studenti na českých školách
České vysoké školy stále lákají studenty ze zahraničí. Nejvíce v Česku studuje Slováků a mladých lidí z Ruska a Ukrajiny. Počet zahraničních studentů tak stále stoupá a minulý akademický rok se jich na české vysoké školy zapsalo na denní studium více než 14 tisíc. Podrobnosti má Zdeňka Kuchyňová.
"Největší počet zahraničních studentů studuje na Karlově Univerzitě a tam především na první lékařské fakultě a dále na Masarykově univerzitě v Brně. Poměrně dost studentů cizinců studuje i na Českém vysokém učení technickém v Praze a na Univerzitě Palackého v Olomouci."
Jak je to se školným? Platí u nás zahraniční studenti školné?
"Pro zahraniční studenty platí stejná pravidla jako pro studenty české. To znamená, že když jsou schopni studovat v češtině, tak školné neplatí, pokud studují v cizím jazyce, tak školné platí."
Je mezi cizinci zájem také o české vysoké školy soukromé?
"Ano, v poslední době se tito studenti objevují i na soukromých vysokých školách. Jedná se zhruba o 900 studentů."
Přitom ještě před pěti lety na soukromých školách studovalo jen 50 cizinců. Vysoké školy také nabízejí studium v angličtině, za něj ale platí všichni studenti, i Češi. Počet studentů z ciziny se tak výrazně zvyšuje. Minulý akademický rok jich na české vysoké školy chodil více než dvojnásobek ve srovnání s rokem 2000. Celkem tak minulý rok studovalo ve všech programech a formách studia téměř 18.400 cizinců. Nejvíce jich tradičně bylo na už vzpomínané Univerzitě Karlově, kterou studovalo přes 5200 cizinců a na nejoblíbenější první lékařskou fakultu jich docházelo 1100.V Česku nejčastěji studují Slováci, výhodu mají v tom, že jsou bez problémů schopni rozumět česky vedeným přednáškám. Na vysoké školy jich minulý akademický rok chodilo přes 9300. Druhou nejpočetnější skupinou jsou Rusové. České univerzity však lákají i studenty ze vzdálenějších zemí, uvedla Michaela Kleňhová.
"Je zde například student z Tanzanie, Trinidadu a Tobaga, Singapuru nebo ze Scheychel."