Zázračný obraz v kostele v Přibyslavicích
V dalších minutách zavítáme do pravděpodobně nejstaršího kostela na Moravě, kde se navíc podle legendy ukrývá zázračný obraz. Kostel stojí v Přibyslavicích, obci s osmi sty obyvateli, uprostřed pahorků Českomoravské vysočiny.
O zdejším kostele se zmiňují staré písemnosti, říká starosta Roman Vrbka.
"Původně tu byl starý kostel, který vznikl někdy v 11. století, což není přesně doloženo. Při opravách v minulém století ale bylo zjištěno, že na oltáři byl nalezen nápis 1056, z čeho vycházeli i kronikáři, kteří pořizovali zápisy. Dá se říct, že pokud není nejstarší, tak je to určitě jeden z nejstarších kostelů na západní Moravě vůbec."
K původnímu románskému kostelu přistavěli v Přibyslavicích v 18. století velký kostel. Obec se také stala významným poutním místem. Ročně sem přišlo na 40 tisíc poutníků. Všechen tento rozruch způsobil obraz Panny Marie. Údajně je zázračný, a původně byl namalovaný na venkovní zdi románského kostelíku.
"Přestože omítka a fasáda byla vlivem povětrnostních podmínek narušena a opadávala, vystupovalo dokonce kamení, tak ten obraz byl neporušen a lidé začali tvrdit, že obraz Panny Marie je do jisté míry zázračný. Uvádí se v kronikách, že rybáři, kteří chodívali v noci od řeky, tak ten obraz jako by svítil."
Jak uvedl starosta Roman Vrbka, lidé, kteří měli nějaké trápení, se začali chodit k obrazu modlit. Obraz Panny Marie se na zdi kostela uchoval neporušený až do dnešní doby a že to měl těžké. Například v polovině 16. století se ho snažili evangeličtí kněží zamalovat. Podle legendy prý vždy vystoupil na povrch i přes silnou vrstvu barvy. Dnes je už součástí oltáře v nové části kostela. Kdo si, ale myslí, že se dívá na originál, ten se plete. Pravý obraz se ukrývá za ním. Nejdřív je třeba oltář otevřít a pak je ten pravý vidět. Je opradu zázračný?
"Jistě, říkáme, že je mnoho věcí mezi nebem a zemí,"
říká páter Bohumil Němeček. A asi to tak bude.