Češi se stále častěji natrvalo stěhují do chat či chalup, jejich ceny rostou

Foto: Magdalena Kašubová

O Češích se mluví jako o národu chatařů a chalupářů. Už několik let ale stoprocentně neplatí - v pátek odpoledne odjezd z města na venkov, v neděli večer návrat. V poslední době je to totiž stále častěji naopak. Přibývá lidí, kteří své chaty a chalupy začínají využívat jako objekty k trvalému bydlení. Největší zájem je o stavby v blízkosti velkých měst. A se zájmem rostou i ceny. Podle velkých realitních kanceláří se za poslední tři roky zvýšily až o polovinu.

Foto: Magdalena Kašubová
Přestože jsou ceny rekreačních objektů aktuálně vysoké, stále vyjde pořízení chaty či chalupy levněji, než koupě rodinného domu nebo bytu ve větším městě. Lidé tak buď kupují rekreační objekty, do kterých se chtějí nastěhovat, nebo cíleně hledají pozemek se starší chatkou, kterou zbourají, a místo ní plánují postavit objekt s parametry rodinného domu.

Vlastní bydlení tak v poslední době řeší i část mladých rodin, které nedosáhnou na hypotéku. Za prací pak raději dojíždějí. Zájem o rekreační objekty je tak hlavně v okolí velkých měst, ideálně na železniční trati.

"Z hlediska lokality se nejvíce chat a chalup prodává ve středních Čechách, tedy v dojezdové vzdálenosti do Prahy, ale také třeba na jihu Čech nebo v Ústeckém kraji. Naopak nejméně se prodávají chalupy na Zlínsku nebo v Olomouckém kraji," přiblížila Českému rozhlasu realitní makléřka Monika Maděrová.

Ceny za tři roky vzrostly až o polovinu

Foto: Archiv Radia Praha
Ceny rekreačních objektů stejně jako u jiných nemovitostí určuje z více než poloviny jejich lokalita a možnosti využití. Podle odborníků jsou nejvyšší ceny ve vzdálenosti 50 kilometrů od velkých měst, v chráněných krajinných oblastech a na horách. Místy se od roku 2016 zvedly ceny až o polovinu. Podražily ale i vzdálenější rekreační lokality.

Architekt Pavel Hnilička ale upozorňuje, že chatové oblasti nejsou na trvalé bydlení uzpůsobené. Chybí veřejné osvětlení, poštovní doručování, sítě i zavedená kanalizace.

"V mnoha případech, například na Říčansku, jsou to místa skutečně v kopcích, úzké cesty. Je tam potřeba nastavit pravidla prostorové regulace tak, aby si lidé chaty přestavovali v nějaké rozumné míře a nevznikaly tam ty obrovské haciendy."

Některé obce se novému trendu přizpůsobily a ve svých územních plánech už změnily chatové oblasti na obytná území, čímž vytvořily podmínky pro jejich postupnou regeneraci.