Dej přednost kostelu!
Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie proslul svým legendárním přesunem. Ukrývá v sobě i vzácnou emporu - unikátní kamenný zdobený pás po celém obvodu kostela.
Město Most bylo zmíněno už v roce 1040 v Kosmově kronice. Své jméno dostalo podle mostů. Vzniklo totiž u jezera, které přecházelo v bažiny. Uhlí, které se začalo těžit v 17. století, mělo na město vliv už v minulosti. Například v roce 1895 se u nádraží provalily tekoucí písky do pomocné jámy dolu Anna. Propadlo se 39 domů, další byly pobořeny a dva a půl tisíce obyvatel zůstalo bez přístřeší. V 60. letech 20. století se uhlí stalo pro historický Most osudné. Legendární je však záchrana gotického kostela Nanebevzetí pany Marie z první poloviny 16. století, který byl v roce 1975 přesunut. Jak však přestěhovat kostel, který váží 10 tisíc tun, je vysoký 31 metrů a dlouhý šedesát, ptá se film, který tu v podzemí kostela uvidí jeho návštěvníci.
"Dopravní značka dej přednost kostelu je neobvyklá, všechno je vlastně neobvyklé, protože všechno je poprvé. Je 30. září 1975 a přesun začal. "
Stěhování trvalo 646 hodin, délka dráhy přesunu měřila 841 metrů a deset centimetrů a kostel se pohyboval rychlostí zhruba 2 centimetry za minutu. Po půlce tisíciletí tak změnil místo i základy. Kostel byl několikrát vysvěcen - poprvé v roce 1522 a naposledy v roce 1993. Přestože je vysvěcený, slouží jako muzeum či galerie. Mše se tu slouží dvakrát do roka. Půlnoční na Vánoce a 15. srpna na svátek Panny Marie, které je kostel zasvěcen. Stavitelem je Jakub Heilmann ze Schweinfurtu, který navrhl zajímavou konstrukci kleneb - dvě řady osmi sloupů. Unikátní je empora - je to vlastně zdobený pás po celém obvodu kostela, který nemá v Čechách obdoby, uvedla průvodkyně Vladislava Matějková.
"Na celém světě jsou pouze tři takovéto empory od Jakuba Heilmanna, jedna je u nás a dvě zbylé v Německu. Vy zde můžete vidět 42 scén ze Starého a Nového zákona, které jsou vytesány do opuky a následně rozděleny do 22 polí. Jinak výstavba samotné empory byla započata v roce 1555 s tím a dokončena o 15 let později. Nutno dodat, že se nejedná o dílo pouze jediného autora, ale o množství umělců."
"Jsou elektronicky propojené. Takže když pan varhaník začne hrát na jeden manuál, který je před novými varhanami, tak se potom automaticky rozezní i ty vedlejší varhany velké. Dohromady hraje 5107 píšťal, oproti těch 680 na malých."
Z 16. století je křtitelnice, která stojí v zadní části kostela a návštěvníkům nabízí výjevy ze Starého zákona - Noemovu archu a potopu světa. Alabastrové reliéfy na víku přibližují Nový zákon - narození Ježíše Krista. Když se dívám na křtitelnici, nedá mi to, nezeptat se, jak vlastně zvedli tak těžké víko?
"Nahoře na půdě je skrytá kladka, kterou odsud samozřejmě neuvidíte. Pomocí drátu se to víko vyzvedlo a potom se mohlo křtít. Dole v korpusu je zabudovaná vanička a do té se dávala svěcená voda. Jinak se tady může křít, ale už se nekřtí u křtitelnice, ale klasicky v prostorách oltáře."Jak dodala Vladislava Matějková, každá z kaplí má svoje zajímavé exponáty. Například Bečovská madona už Česko reprezentovala na několika zahraničních výstavách. Zobrazuje matku s dítětem, jak si hrají. Oltáře tu přibližují například stětí sv. Jana Křtitele, kateřinskou legendu a pak je tu jeden zvláštní obraz, který se nazývá Uctívání měděného hada. Jak uvedla Vladislava Matějková, příběh má kořeny v Bibli.
"Izraelité reptali proti Bohu a Mojžíš na ně za to seslal hady, kteří je uškrtili a potom pro výstrahu na kříž pověsil měděného hada, aby lidé, když ho spatřili byli kajícní a poslouchali."Když vystoupáte do věže kostela, uvidíte tu obrázky Starého Mostu, který musel ustoupit těžbě uhlí. Zdevastované město a jeho pobořené domy sehrály ještě svou roli jako kulisa v několika filmech. Když vyjdete na ochoz kostela, nečeká vás žádná měsíční krajina, ale jezero, které se právě napouští a vrch Hněvín, kde dřív stával hrad. Ten byl v polovině 17. století zbořen a na jeho místě vznikla vyhlídková restaurace, která byla opět přestavěna do podoby středověkého hrádku.