Dílo německého malíře Gerharda Richtera vystavuje Národní galerie

Gerhard Richter: Jabloně, foto: archiv Národní galerie v Praze

Obraz Strýček Rudi nebo portrét Franze Kafky bude od středy k vidění v paláci Kinských na Staroměstském náměstí nebo v Anežském klášteře. Národní galerie totiž představuje retrospektivu německého malíře Gerharda Richtera.

Gerhard Richter,  foto: Hans Peter Schaefer,  CC BY-SA 3.0
Výstava má několik nej - už dopředu se o ní hovořilo jako o nejsledovanější výstavě letošního roku. Podle generálního ředitele Národní galerie Jiřího Fajta ukáže retrospektivu jednoho ze zásadních tvůrců poválečného světového umění:

"On je jakousi rukovětí malířství 20. století. Jeho tvorba je velice pestrá. Je schopen udělat v podstatě fotorealistické obrazy, na straně druhé pak i nejčistší geometrické abstrakce. Nejstarší díla jsou z počátku 60. let. Gerhard Richter v roce 1961 opustil východní Německo a odešel do západního Německa. Nakonec se usadil v Düsseldorfu, kde byl profesorem na tamní umělecké škole, která má velikou tradici."

Gerhard Richter je označován za nejdražšího žijícího malíře. Výstava má také největší pojistnou hodnotu, jakou kdy měla výstava pořádaná Národní galerií. Díla jsou pojištěna na vyšší sumu, než v případě loňské úspěšné výstavy věnované Karlu IV. Ta tehdy činila deset miliard korun. Na pražské výstavě se podílel i sám autor.

"My jsme tu výstavu koncipovali společně s Gerhardem Richterem. Měl možnost korigovat způsob prezentace prací, měl možnost vstupovat i do předvybraného souboru prací, které tady chceme mít. Myslím si, že právě to dělá z toho projektu něco zcela mimořádného."

Strýček Rudi,  foto: ČT24
Richter například vybral cyklus Březinka, zachycující koncentrační tábor v Osvětimi. Soubor rozměrných pláten je umístěn v Anežském klášteře.

Obraz Strýček Rudi je od šedesátých let v Lidicích

Výstava je pojata chronologicky, k vidění bude 70 děl Gerharda Richtera, mezi nimi i Strýček Rudi, obraz, který malíř kdysi věnoval Lidické galerii. Jde pravděpodobně nejdražší dílo poválečného umění, které vlastní česká veřejná instituce. Obraz dostala galerie v šedesátých letech minulého století, tehdy do Lidic věnovalo svá díla mnoho světových umělců.

Výstava Gerharda Richtera se uskuteční v rámci Česko-německého kulturního jara 2017 při příležitosti 20. výročí podepsání Česko-německé deklarace. K vidění bude do 3. září. A nemělo by jít o poslední výstavu německého umělce v Česku, naopak, Národní galerie má v plánu představit i další ceněné německé malíře.