Kolegové a příznivci pražské zoo se rozloučili s jejím dlouholetým ředitelem Zdeňkem Veselovským

Zdeněk Veselovský, foto: ČTK

Spolupracovníci i příznivci pražské zoo se rozloučili s jejím dlouholetým ředitelem Zdeňkem Veselovským. Přední český zoolog zemřel ve věku 78 let na selhání srdce.

Zdeněk Veselovský, foto: ČTK
O krátkou vzpomínku na tohoto neúnavného propagátora a popularizátora přírodních věd, jsme požádali mluvčího zoo Víta Kahleho, který se s profesorem Veselovským několikrát setkal. Zvláště vzpomíná na jednu z jeho posledních návštěv zoo, která se odehrála letos v létě, kdy zde slavili 35. narozeniny orangutaního samce Kámy, o kterého se Zdeněk Veselovský staral.

"Pokaždé, když pan Veselovský přišel do zahrady, tak se šel podívat za Kámou. Káma ho poznával a i při těch oslavách narozenin to bylo dojemné. Vznikla tam spousta fotografií, jak je Káma za sklem ve venkovní expozici pavilonu Indonéská džungle a pan Veselovský ho jakoby přes sklo hladí. Na tuto vzpomínku nikdy nezapomenu."

Zdeněk Veselovský byl žákem nositele Nobelovy ceny a zakladatele etologie - vědy ochování zvířatn - Konráda Lorenze. V čele pražské zoo působil přes 30 let.

"Pan profesor Veselovský nastupoval do zoologické zahrady nejdříve jako asistent. Pracoval zde od roku 1953 a vpodstatě celý jeho profesní život byl spjatý s pražskou zoologickou zahradou. Nastupoval jako ředitel do zoo, která byla ve své době provinční zahradou a během svého třicetiletého působení ji vytáhl na úroveň opravdu špičkových zoologických zahrad."

Jak vůbec vnímal poslání a postavení zoologické zahrady?

"Zoologické zahrady pojímal jako velmi důležitou součást vzdělávacího systému. ako místo setkávání návštěvníků nejenom se zvířaty, ale i s odborníky."

Kůň Převalského
Jaký byl jeho největší chovatelský úspěch?

"Pan profesor Veselovský měl zásadní podíl na záchraně koně Převalského. Za jeho ředitelování se Zoo Praha na konci 50. let stala důležitým subjektem v tom, že vedla plemennou knihu chovu koně Převalského. Další úspěchy byly například jedny z prvních světových odchovů gepardů, levhartů obláčkových, vlků hřivnatých, tučnáků Humboldtových i dalších obtížně se rozmnožujících druhů."

Zdeněk Veselovský je také autorem řady knih.

"Ano, on byl takovým neúnavným popularizátorem přírodních věd. Napsal desítky knih a nesčetně článků. K jeho nejznámějším knihám patří například Výlet do třetihor, Chováme se jako zvířata? K pramenům Orinoka nebo Obecná etologie."

Díky svým úspěchům se Zdeněk Veselovský stal v letech l971 až 1975 prezidentem prestižní Mezinárodní unie ředitelů zoologických zahrad a 25 let také předsedal Československé společnosti ornitologické. Jeho působení v zoo ukončil v roce 1988 konflikt s komunistickými představiteli města. Jeho nucený odchod měl tehdy za následek protesty a spontánní bojkot pražské ZOO ze strany mnoha zoologických zahrad západního světa. Své vědomosti pak Zdeněk Veselovský předával studentům Karlovy i Jihočeské univerzity.