Konzul Rafaeli: důležitá je iniciativa

Honorární generální konzul Peter Rafaeli, foto: Autor
0:00
/
0:00

V našem vysílání jsme už hovořili o amerických Češích v Chicagu, New Yorku či Nebrasce jsme v našem vysílání už mluvili. Nyní navštívíme město Philadelphia, město spojené i s novodobou Československou historií. Od roku 1993 zde najdete i český zastupitelský úřad. V jeho čele je od začátku honorární generální konzul Peter Rafaeli. Natáčel s ním Jaromír Marek.

Honorární generální konzul Peter Rafaeli, foto: Autor
Po několika letech příprav začalo vše telefonátem z washingtonského velvyslanectví, vzpomíná pan Rafaeli.

"Mám pro vás špatnou a dobrou zprávu. Dobrá je, že je vše potvrzené a vy jste novým honorárním konzulem. Špatná zpráva je, že se nám dnes někdo zabil v Pennsylvánii a musíme najít jeho tělo. Tak to začalo. Potom jsem nějaký čas honorárním konzulem a asi před pěti lety byl náš úřad povýšen na honorární generální konzulát."

Otázka: Jaká je vůbec vaše pracovní náplň? Kdo a s čím se na vás obrací?

"Záleží na tom, kolik do toho investujete iniciativy. Každý den je jiný. Vydání pasu, ověření podpisu, kulturná akce atd. V roce 2001 jsem např. přesvědčil guvernéra Toma Ridgeho, aby se se mnou vydal na obchodní misi do ČR. Je to zajímavá práce."

Pennsylvania nepatří mezi státy s největším počtem lidí českého původu, přesto se podle sčítání v roce 2000 přihlásilo k českým kořenům téměř 40 000 lidí a přes 31 000 jich uvedlo česko-slovenské předky. Jak vnímá současnou českou přítomnost Peter Rafaeli, který přišel do USA po roce 1948?

"Česká komunita v USA není všude stejná. Byl jsem např. v Texasu a byl ty tradice tam jsou zcela neuvěřitelné. To je třetí čtvrtá generace a oni mluví česky. Na východním pobřeží a v Kalifornii žijí lidé ve velkých městech a starají se jen o sebe. Ale to venkovské obyvatelstvo, lidé selského původu, mají v sobě to dědictví mnohem silnější. Přesto u nás ve Philadelphii asi 400 rodin českého a slovenského původu. Někteří jsou už třetí generace, jiné jsou jaké manželka a já, co přišli po válce a jsou zde i lidé, kteří sem přišli až po sametové revoluci. Komunit se pomalu rozrůstá."

Peter Rafaeli je i místopředsedou společnosti American Friends of the Czech republic, která se v minulosti aktivně angažovalo pro přijetí Česka do Severoatlantické aliance. V současné době usiluje o zrušení amerických víz pro české občany.