Kurfürst: Každého diplomata potěší, když Česká republika někde „páchá dobro“
„ Rozvojová spolupráce přináší úspěch“ je název výstavy, ve které MZV představuje příběhy úspěšné pomoci v tzv. prioritních zemích.
„ Když člověk slouží na ambasádě nebo někde v zahraničí a potom má možnost prezentovat nebo odhalit projekt, který byl v té zemi zorganizovaný za prostředky české vlády, tak pro každého toho diplomata, to je opravdu potěšující. Je to hřejivý pocit, že Česká republika někde tzv. páchá dobro. A to dobro je hmatatelné, je to vidět, je to oceňováno místními lidmi a opravdu to přispívá k šíření dobrého jména a navíc se nám to potom vrací. Pro diplomata to je moc hezký pocit“, říká Jaroslav Kurfürst, náměstek ministra zahraničí. Spolu s ředitelem Odboru rozvojové spolupráce a humanitární pomoci Petrem Gandalovičem zdůraznili na vernisáži výstavy v Černínském paláci význam rozvojové pomoci. Jak řekl náměstek Kurfürst RPI, sám během své dlouhé diplomatické kariéry hřejivý pocit ze smysluplně vynaložených peněz zažil mnohokrát.
„Vybavuji si například, jak jsem před lety objížděl většinu projektů, které jsme dělali v Gruzii. Během jednoho dne jsem viděl asi 4 - 5 projektů a všechno to byly fantastické věci.
A nebyli to lidé z hlavního města. Z periferie. Např. kurs pro nezaměstnané a byly to kursy pro šičky a automechaniky. Do projektu nesměřovaly jen české peníze, ale i mezinárodní, takže to byl větší podnik, a bylo vidět, že to místním strašně pomáhá.
Nebo jsme poskytli takový mikrogrant místnímu kováři, který vytvářel takové nádherné kované brány a ploty a my jsme mu přispěli na svářečku a vybavení té dílny a on potom měl po nějakých letech ty peníze vrátit, až se mu to podnikání rozjelo. Nebo tam byly i větší projekty v oblasti zemědělství jako obnova pěstování čaje, který je v Gruzii tradiční. Člověk v tísni dělal krásné projekty, jejich delegátka seděla v Kutaisi. Těch příkladů je spousta a některé z nich jsou k vidění na této výstavě.“
6 prioritních zemí a Ukrajina
Česká republika má tradiční seznam prioritních zemí. V současnosti jde o tři evropské země - Bosnu a Hercegovinu, Moldavsko, Gruzii a potom dvě nízkopříjmové země v Africe- Zambii a Etiopii a v Asii je to Kambodža. Ovšem v současnosti dnes a denně sledujeme děsivé záběry z Ukrajiny. Významná finanční pomoc tak samozřejmě směřuje na Ukrajinu. „My jsme měli Ukrajinu v rámci projektových zemí, nebyla to prioritní země, teď máme speciální program pro Ukrajinu, který byl schválený vládou na nadcházející 3 roky. Jde o finanční prostředky nad rámec rozvojové pomoci,“ potvrzuje Jaroslav Kurfürst. Podle Petra Gandaloviče to není jenom otázka humanitární pomoci, kterou teď všichni poskytujeme: „Je to i otázka postupného přechodu k rekonstrukci Ukrajiny, k tomu abychom dali společně Ukrajinu znovu do pořádku.“
Prvním kriériem k zařazení na seznam prioritních zemí je podle náměstka ministra Kurfürsta potřeba té dané země: „ Ale samozřejmě nějaká česká stopa a český zájem tam musí být. Většinou to implementují české nevládní organizace, české firmy. Pomáhá to upevňovat dobré české jméno, je to celá řada faktorů, prostřednictvím kterých dojdeme k prioritním zemím.“